انواع اسناد ملکی

الهه بهشتی
1397/12/21
302
زمان مطالعه: 6 دقیقه
انواع اسناد ملکی

بدون دانش کافی درباره اسناد ملکی پای میز مذاکره نروید. امروز قصد داریم آگاهی بیشتری در این زمینه در اختیارتان قرار بدهیم.

همان طور که می دانید، اسناد ملکی انواع مختلفی دارند که در این مقاله سعی داریم هر کدام از آن را معرفی کرده و به چند سوال مهم که در رابطه با هر کدام از آن ها ممکن است پیش آید پاسخ بدهیم. اما در ابتدا لازم است با تعریف واژه سند آشنا شویم:

 سند

 با توجه به تعریفی که قانون مدنی ارائه می دهد، سند به هر نوع نوشته‌ای گفته می‌شود که بتوان به آن استناد کرد و این قابلیت را دارد که در مقام دعوی و یا دفاع از آن استفاده کرد. اسناد به دو نوع رسمی و عادی تقسیم می شوند که در زیر به توضیح هر یک می پردازیم:

سند رسمی

سند رسمی چه سندی است؟.jpg

 اسناد رسمی به اسنادی گفته می‌شود که در دفاتر اسناد رسمی و یا اداره ثبت اسناد و املاک، توسط مأمورین واجد شرایط تنظیم می‌شوند. مانند سند اجاره، اقرارنامه، سند مالکیت و سند ازدواج.

سند عادی

 اگر سند در شرایطی غیر از آن چه که در مورد سند رسمی گفتیم تنظیم شود، سند عادی محسوب می شود.

آیا نسبت به اسناد عادی می‌توان طرح دعوی کرد؟

آیا اسناد عادی می‌توانند همانند اسناد رسمی مقبولیت قانونی داشته باشند؟.jpg

بله، قانون مدنی در دو مورد اسناد عادی را با اعتبار اسناد رسمی می‌شناسد:

  1. کسی که سند علیه او ابراز شده، صدور آن را نسبت به کسی که سند به او منتسب است بپذیرد.
  2. اگر در دادگاه اثبات شود که سند از طرف تکذیب کننده مهر یا امضا شده است.

اسناد رسمی و اسناد عادی که اعتبار اسناد رسمی را دارند، قابل تردید و انکار نیستند و در مورد اسناد رسمی، فقط ادعای جعل نسبت به آن‌ها پذیرفته است.

انواع اسناد رسمی ملکی

اسناد رسمی ملکی نیز به نوبه ی خود انواع مختلفی دارند که به شرح زیر است:

سند مالکیت اعیانی

در اصطلاحات ملکی، عیان به آن چه که روی زمین (عرصه) ساخته شود می‌گویند. اگر فردی نسبت به زمینی مالکیت رسمی و قانونی داشته و حق احداث اعیان را به دیگری واگذار کرده باشد، دارنده حق اعیانی می‌تواند با مراجعه به اداره ثبت محلی که ملک در آن واقع شده است تقاضای صدور سند مالکیت نسبت به اعیان احداثی خود نماید. سند صادر شده، سند اعیانی نام خواهد داشت.

 سند مالکیت مشاع

وقتی گفته می‌شود که سند ملکی مشاع است، منظور این است که ملک مورد نظر چند مالک دارد و تک تک اجزای آن متعلق به تمام شرکاء است. معاملات املاک مشاع نسبت به معاملات دیگر کمی پیچیده‌تر هستند.

سند مالکیت شش دانگ

منظور از شش دانگ، شش جهت شمال، جنوب، شرق، غرب، بالای زمین و زیر آن است. با توجه به این موضوع، در بحث نیلینگ کسب اجازه محضری از همسایه الزامی است و در غیر این صورت، این عمل تجاوز به ملک همسایه محسوب می‌شود. در این نوع از سند، تمام شش دانگ متعلق به یک مالک است.

سند تک برگ

سند تک برگ چه ویژگی‌هایی دارد؟.jpg

سند تک برگ، نوع جدید و امروزی سند و در واقع جایگزینی برای سندهای قدیمی و دفترچه ای است که مورد تأیید مراجع رسمی است. مزیت این نوع سند نسبت به سندهای قدیمی، اصالت، وضوح و خوانا بودن آن است. همچنین نگهداری اسناد تک برگ به مراتب آسان‌تر از سندهای قدیمی است.

سند منگوله‌دار

به چه سندی منگوله‌دار می‌گویند؟

سند منگوله‌دار به همان سندهای دفترچه‌ای قدیمی می‌گویند که با یک نخ و یک تکه سرب پلمپ شده‌اند. این اسناد هنوز هم از نظر مراجع رسمی قابل تأیید هستند و هیچ شک و شبهه‌ای در صحت آن‌ها از لحاظ حقوقی وجود ندارد.

بنچاق

در گذشته که ثبت اسناد به صورت امروزی وجود نداشت، مردم قراردادهایی که بین خودشان می‌نوشتند را نزد چهره‌های سرشناس و مورد قبول می‌بردند تا صحتشان تایید شود و به مهر و امضای این افراد برسد. در این صورت این اسناد مورد قبول عموم قرار می‌گرفت و همه جا اعتبار داشت. 

سند مالکیت معارض

سند مالکیت معارض به تنهایی مفهوم و معنا پیدا نمی‌کند بلکه بایستی سند مالکیت دیگری نیز در مقابل سند مالکیت اولیه عرض اندام کند. پس اصطلاح اسناد مالکیت معارض صحیح است که عبارت است از اسناد مالکیتی که محدوده واحدی از ملک یا کل ملک را در برگیرند.

دیدگاه شما

دیدگاه شما بعد از تایید نمایش داده خواهد شد.