آخرین اخبار
ویروس کرونا چگونه بر بازار مسکن تأثیر می‌گذارد؟

ویروس کرونا چگونه بر بازار مسکن تأثیر می‌گذارد؟

ما براساس پیش‌بینی افزایش قیمت مسکن تا پایان سال، انتظار رشد قیمت‌ها تا سقف ۱ میلیون تومان به ازای هر متر مربع را داشتیم، اما در شرایط فعلی انتظار شیب تندتری برای افزایش قیمت‌ها را می‌کشیم.

چرا بهتر است در جردن دفتر کار داشته باشید

چرا بهتر است در جردن دفتر کار داشته باشید

برای یک محیط کار، محله‌ی قابل اعتماد و شناس، دسترسی ساده، نزدیکی به بانک‌ها و ادارات و همچنین دارا بودن زیرساخت مناسب خطوط تلفن همراه و اینترنت؛ بسیار تعیین کننده است که تمام این موارد در استاندارد بسیار بالایی در منطقه جردن وجود دارند.

آپارتمان خود را برای عید ارزان و ساده تغییر دهید

آپارتمان خود را برای عید ارزان و ساده تغییر دهید

ایجاد تغییر و تحول در محیط خانه بعد از مدتی، یکی از راه‌هایی است که می‌توان نشاط را به خانه برگرداند و چه فرصتی بهتر از سال نو! در متراژ قصد داریم شما را با کم‌هزینه‌ترین راه‌های تغییر دکوراسیون در خانه‌، آشنا کنیم.

ثروتمندان اجاره را به خرید خانه ترجیح می‌دهند!

ثروتمندان اجاره را به خرید خانه ترجیح می‌دهند!

تنظیم مقرارت ساخت‌وساز سخت‌گیرانه از یک سو و بالارفتن قیمت زمین و قیمت خانه در کنار دشواری و نگرانی‌های فروش آپارتمان از سوی دیگر، کار را سخت‌تر کرده است. در چنین شرایطی رفاه بیشتر و تنوع طلبی، در اجاره‌نشینی معنای تازه‌ای پیدا می‌کند.

چند توصیه برای مشاوران املاک تازه کار

چند توصیه برای مشاوران املاک تازه کار

انتظارات مردم از مشاوران املاک تغییر کرده است. نیاز اصلی مردم آگاهی است و کسی را به عنوان مشاور و امین خود انتخاب خواهند کرد که بتواند به آن ها آگاهی بدهد. اگر به تازگی تصمیم گرفته اید وارد دنیای املاک شوید، خواندن این مقاله را از دست ندهید.

نحوه استعلام کد رهگیری املاک

نحوه استعلام کد رهگیری املاک

بعد از این که قرارداد شما ثبت و برای آن کد رهگیری صادر شد، می توانید با استعلام کد رهگیری، از صحت قرارداد خود مطمئن شوید. شما با در دست داشتن کد رهگیری قرارداد و کد ملی‌تان، به دو روش می توانید استعلام کد رهگیری خود را دریافت کنید.

ایده های جالب برای طراحی دکوراسیون داخلی آپارتمان های کوچک

ایده های جالب برای طراحی دکوراسیون داخلی آپارتمان های کوچک

این روزها با توجه به روند افزایش جمعیت و شرایط سخت اقتصادی، اکثر مردم به استقبال خرید یا رهن و اجاره آپارتمان های کوچکتر رفته اند. یکی از دغدغه های افرادی

انواع اسناد ملکی

انواع اسناد ملکی

همان طور که می دانید، اسناد ملکی انواع مختلفی دارند که در این مقاله سعی داریم هر کدام از آن را معرفی کرده و به چند سوال مهم که در رابطه با هر کدام از آن ها ممکن است پیش آید پاسخ بدهیم.

اوراق تسه چیست؟

تاریخ : 1397/12/02
بازدیدها : 273
اوراق تسه چیست؟

اوراق تسه چیست؟

در مقاله ی قبل در مورد وام مسکن یکم به طور کامل توضیح دادیم و گفتیم که برای دریافت این وام حداقل یک سال باید صبر کنید و در این مدت، بدون این که سودی به شما تعلق گیرد، نیمی از مبلغ وام را باید در بانک سپرده گذاری کنید. معمولا این سوال پیش می آید که آیا راهی وجود دارد که مجبور نباشیم این قدر صبر کنیم؟ عده ای هم که پول خود را در بانک سپرده گذاری کرده بودند و حالا موفق به دریافت امتیاز شده اند، ممکن است به هر دلیلی، دیگر به این وام نیاز نداشته باشند و بخواهند بدانند که آیا می توانند امتیاز وام خود را بفروشند؟ پاسخ هر دو سوال مثبت است و امتیاز وام هم قابل خرید است و هم قابل فروش. حالا فقط باید به یک سوال پاسخ بدهیم: چگونه؟
 


خرید و فروش امتیاز وام مسکن به چه صورت است؟

امتیاز وام مسکن به صورت اوراق قابل خرید و فروش است و چون این معاملات در کارگزاری های بورس انجام می شوند، لازم است که در ابتدا یک کد معاملاتی بورسی دریافت کنید. برای این منظور می توانید به کارگزاری های فرابورس مراجعه کنید.
اگر شما قصد فروش امتیاز وام مسکن خود را دارید می توانید به شعبه ای که در آن سپرده گذاری کرده اید، مراجعه نموده و امتیاز وام خود را به صورت اوراق تسه دریافت کنید و آن ها را از طریق کارگزاری هایی که ذکر شد به فروش برسانید. برای خرید این اوراق هم باید از طریق همین کارگزاری ها اقدام به دریافت اوراق نموده و سپس به یکی از شعب بانک مسکن مراجعه کنید.


 
اوراق تسه چیست؟

اوراق تسهیلات مسکن یا همان اوراق تسه، برگه های بهاداری است که برای خرید و فروش امتیاز وام مسکن استفاده می شود و با هر کدام از این برگه ها می توان 500 هزار تومان وام گرفت. یعنی شما برای دریافت 80 میلیون تومان وام، نیاز به 160 عدد برگه دارید.
 


قیمت اوراق تسهیلات مسکن چقدر است؟

شما می توانید با یک جستجوی ساده به قیمت این اوراق که البته مدام در حال تغییر است پی ببرید اما سوالی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که چرا قیمت این اوراق با هم تفاوت دارد و تفاوت در چیست؟ تفاوت قیمت این اوراق ارتباط مستقیم با تاریخ آن ها دارد به این صورت که اوراقی که متعلق به اسفند ماه سال 96 است از اوراق تیرماه 97 ارزان تر است و این به این دلیل است که مدت کمتری اعتبار دارند. حالا این سوال پیش می آید که کدام اوراق را باید بخریم؟ پاسخ ساده است، شما باید بعد از انتخاب ملک مد نظر و طی کردن مراحل اولیه، اقدام به خرید ارزان ترین این اوراق کنید که مدت زمان کمتری اعتبار دارند.
 


آیا محدودیتی برای خرید و فروش اوراق تسهیلات بانک مسکن وجود دارد؟

بله، شما روزانه حداکثر تا سقف 160 برگه مجاز به خرید یا فروش هستید و هر کدام از این برگه ها تنها دو سال بعد از تاریخی که رویشان درج شده قابلیت این را دارند که بتوانید رویشان وام بگیرید. در ضمن تا 4 ماه بعد از خرید این اوراق، مجاز به فروش آن ها نیستید(البته این در مورد اوراقی که کمتر از 4 ماه از تاریخ انقضایشان باقی مانده صدق نمی کند).
 
 

مزایا و معایب اوراق تسهیلات نسبت به وام مسکن

مزیت این اوراق نسبت به دریافت وام مسکن یکم از طریق سپرده گذاری این است که شما دیگر نیازی به سپرده گذاری ندارید و مجبور نیستید که زمان زیادی را منتظر دریافت وام بمانید. این مورد به خصوص در شرایط بی ثبات بازار مسکن بسیار حائز اهمیت است و شما دیگر از بابت کم ارزش شدن سپرده خود نگران نخواهید بود اما سود وام مسکن از طریق این اوراق بیشتر است. این مورد را هم در نظر بگیرید که شما باید مقداری هم برای خرید این اوراق هزینه کنید و در نهایت می توان گفت که کمتر از مبلغ وام دریافت می کنید اما باید همان مبلغ را بازپرداخت کنید.

برچسب ها

دیدگاه شما

captcha