نحوه استعلام کد رهگیری املاک

الهه بهشتی
1398/08/03
7233
5
زمان مطالعه: 6 دقیقه
نحوه استعلام کد رهگیری املاک

بعد از این که قرارداد شما ثبت و برای آن کد رهگیری صادر شد، می‌توانید با استعلام کد رهگیری، از صحت قرارداد خود مطمئن شوید. شما با در دست داشتن کد رهگیری قرارداد و کد ملیتان، به دو روش می‌توانید استعلام کد رهگیری خود را دریافت کنید.

حتما در گذشته شما هم شنیده بودید که گاهی یک خانه را به بیش از یک نفر می‌فروختند. در سال 1387 بخشنامه‌ای صادر شد که بر طبق آن، دریافت کد رهگیری املاک در هنگام معامله الزامی است. از مزیت‌های دریافت کد رهگیری املاک می‌توان به این اشاره کرد که شما هر زمان با در دست داشتن کد ملی و کد رهگیری قرار داد، می‌توانید استعلام کد رهگیری خود را گرفته و از صحت معامله انجام شده اطمینان حاصل کنید.
دولت برای کاهش تخلفات ناشی از معاملات ملکی و همچنین بدست آوردن آمار دقیق از میزان معاملات و سطح قیمت‌ها، قراردادهای دست‌نویس را فاقد اعتبار اعلام کرد و مشاوران املاک را موظف کرد که برای معاملات، کد رهگیری دریافت کنند. کد رهگیری، یک کد 13 رقمی است که برای هر ملک تعریف می‌شود و در تمام نقاط کشور استعلام کد رهگیری قابل دریافت است.
البته هنوز بسیاری از مشاوران املاک به دلایل متعدد از جمله فرار مالیاتی، از دریافت کد رهگیری سر باز می‌زنند و سعی در بی اهمیت جلوه دادن آن دارند. ما در این مقاله قصد داریم به نحوه استعلام کد رهگیری و ضرورت دریافت آن در معاملات ملکی بپردازیم. پس اگر شما یا اطرافیانتان قصد انجام معامله ملکی دارید، با ما همراه باشید. 

دلایل دریافت کد رهگیری چیست؟

چرا باید کد رهگیری دریافت کنیم؟

معامله ملک، یکی از مهم‌ترین معاملاتی است که هر شخص در طول زندگی خود انجام می‌دهد. به ویژه با اوضاع اقتصادی حال حاضر کشور و قیمت بالای ملک، خرید و فروش مسکن و یا حتی اجاره آن، برای اکثریت جامعه تبدیل به یکی از اصلی‌ترین دغدغه ها شده و با دقت و وسواس بسیاری تن به این معاملات می‌دهند. مسلماً یکی از نگرانی‌های طرفین قرارداد این است که مبادا کلاه سرشان برود. دریافت کد رهگیری این نگرانی را بر طرف می‌کند و به طرفین قرارداد اطمینان می‌دهد که یک معامله معتبر و بدون اشکال انجام داده‌اند.
دریافت کد رهگیری از فروش یک ملک به چند نفر جلوگیری می‌کند و می‌تواند شما را از میزان بدهی ملک به بانک‌ها و یا قرار گرفتن آن در طرح‌های شهرداری مطلع کند.
از دیگر مزایای دریافت کد رهگیری می‌توان به این اشاره کرد که فروشنده نمی‌تواند زیر تعهداتش بزند یا قیمت ملک را بالا ببرد. چراکه بسیار پیش می‌آمد با بالا رفتن قیمت ملک، فروشندگان درخواست مبلغ بیشتری می‌کردند و یا تصمیم به فسخ معامله می‌گرفتند.
همچنین مالک با در دست داشتن قرارداد دارای کد رهگیری می‌تواند مستاجر را وادار به تخلیه به موقع ملک کند، در غیر این صورت با در دست داشتن این قرارداد به راحتی می‌تواند به مراجع قضایی مراجعه کرده و شکایت کند.
فروشنده ملک همچنین می‌تواند در صورت عدم دریافت مبلغ معامله و با در دست داشتن قرارداد، موضوع را پیگیری کند.

نحوه استعلام کد رهگیری املاک به دو روش

بعد از این که قرارداد شما ثبت و برای آن کد رهگیری صادر شد، میتوانید با استعلام کد رهگیری، از صحت قرارداد خود مطمئن شده یا به جزئیات آن دسترسی پیدا کنید. شما با در دست داشتن کد رهگیری قرارداد (که از طریق پیامک نیز برای شما ارسال شده است) و کد ملیتان، به دو روش می‌توانید استعلام کد رهگیری خود را دریافت کنید. 

روش اول: به سایت ایران املاک مراجعه کرده و از بخش خدمات منوی بالای صفحه، گزینه استعلام کد رهگیری را انتخاب کنید. حال پس از وارد کردن کد ملی، کد رهگیری قرارداد خود و کد امنیتی تصویر، دکمه جستجو را زده و از کد رهگیری خود استعلام بگیرید.

استعلام کد رهگیری از طریق سایت ایران املاک


روش دوم: شما می‌توانید با ارسال کد ملی و کد رهگیری به شماره 110203001 به صورت کدملی#کد رهگیری قرارداد، از جزئیات قرارداد مطلع شوید. فقط دقت داشته باشید که عدد اول باید کد ملی و عدد دوم کد رهگیری باشد. 

استعلام کد رهگیری از طریق پیامک


نکته اول: توجه داشته باشید که ارسال پیامک هزینه‌ای ندارد اما در صورت دریافت پاسخ، برای شما 200 تومان هزینه خواهد داشت.
نکته دوم: مشاوران املاک موظف‌اند که پوستر زیر را در دفاتر خود نصب کرده و طریقه استعلام کد رهگیری را به این طریق اطلاع رسانی کنند.

آژانس املاک معتبر برای دریافت کد رهگیری

در صورتی که شما هم به دنبال یک آژانس املاک معتبر برای دریافت کد رهگیری هستید و هنوز مکان مناسبی پیدا نکرده‌اید، می توانید تمامی مراحل جستجو تا ثبت قرارداد خود را از طریق متراژ انجام دهید و تمام فرآیند معامله ملک خود را به یک تیم حرفه‌ای بسپارید.

دیدگاه شما

دیدگاه شما بعد از تایید نمایش داده خواهد شد.

دیدگاه های ارزشمند شما

1399/02/23

سعید قنبری

با سلام بنده یه آپارتمان خریدم در زمان گرفتن کد رهگیری گرفته شده بوسیله بنگاه با کد پستی ملک تطابق ندارد ولی مشخصات شماره اصلی و شماره فرعی و متراژ و آدرس با مشخصات سند هماهنگی دارد. و بنگاه علت این عدم تطابق را ، عدم تطابق کد پستی در اداره پست و ثبت عنوان میکند. ممنون میشم راهنمایم کنید که آیا گفته بنگاه درت است یا نه؟ با تشکر

1399/02/15

عباس خلیلی نژاد

اینجانب مبایعه نامه ام را گم کردم کد رهگیری داشته اما نمیدانم چند بوده فروشنده فوت شده وراث ملک را تحویل نمیدهند چطور کد رهگیری را باز بابی کنم ممنون میشم

1399/02/15

رکسانا معمر

با سلام. به همان دفتر املاکی که ملک در آن خریداری شده مراجعه کنید.

1399/02/05

محسن کاکازادا

سلام من اپارتمان پیش خرید کردم هرچی از طریق پیامک وسامانه میخوام کد رهگیریشو استعلام کنم جوابی دریافت نمیکنم.ممنونم راهنمایی بفرمایی

1399/01/21

ج. کارخانه ای

سلام من مبایعه نامه ام را گم کردم کد رهگیری داشته اما نمیدانم چند بوده فروشنده فوت شده وراث ملک را تحویل نمیدهند چطور کد رهگیری را باز بابی کنم ممنون میشم