آخرین اخبار
تایید طرح افزایش تسهیلات مسکن

تایید طرح افزایش تسهیلات مسکن

با توجه به ناکارآمد بودن وام مسکن، یکی از طرح های کارشناسان بازار مسکن، افزایش سقف تسهیلات وام مسکن بود که قدرت خرید مردم به این وسیله افزایش پیدا کند. ابوالقاسم رحیمی انارکی، مدیر عامل بانک مسکن، از تایید این طرح در شورای پول و اعتبار خبر داد.

قیمت مسکن تا سال 99 افزایش پیدا نمی کند

قیمت مسکن تا سال ۹۹ افزایش پیدا نمی کند

با وجود کاهش ۳۰ درصدی قیمت مسکن، هیچ تغییری در وضعیت رکود بازار مشاهده نمی شود و تعداد معاملات مسکن همچنان افزایش پیدا نکرده است. طبق نظر حسام عقبایی، نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور، این روند همچنان ادامه خواهد یافت

آیا باز هم نگران گران شدن قیمت مسکن باشیم؟

آیا باز هم نگران گران شدن قیمت مسکن باشیم؟

با گران شدن قیمت بنزین و نزدیک شدن به انتخابات مجلس، این سوال در ذهن مردم ایجاد شد که آیا قیمت مسکن دوباره بالا می رود؟ با توجه به گزارشات ماه گذشته، بالا رفتن مجدد قیمت مسکن، امری بعید به نظر می رسد.

بازار داغ پیش فروش مسکن در شهر تهران

بازار داغ پیش فروش مسکن در شهر تهران

در حالی که به دلیل افزایش چشم گیر نرخ خرید مسکن و تورم اقتصادی شدید، میزان معاملات ملک و املاک در کشور با کاهش چشم گیری روبه رو شده و تسهیلات بانکی نیز قادر به پوشش هزینه خرید خانه را ندارد

قیمت مسکن تا سه سال آینده افزایش نمی یابد

قیمت مسکن تا سه سال آینده افزایش نمی یابد

در حالی که در فصل پاییز میزان معاملات مسکن با رکود و عدم تقاضا روبه رو شده است، برخی از سوداگران با ایجاد شایعه هایی مبنی بر افزایش مجدد قیمت خرید خانه در شهرهای بزرگ سعی می کنند تا متقاضیان را تحریک به انجام معاملات کنند

ساخت و ساز آپارتمان مسکونی در تهران کاهش یافته است

ساخت و ساز آپارتمان مسکونی در تهران کاهش یافته است

در سال جاری میزان صدور پروانه های ساختمانی کاهش یافته و برخی از انبوه سازان به دلیل شرایط نامناسب اقتصادی و تورم روز افزون از حضور و ساختمان سازی در بازار مسکن انصراف داده

رهن کامل در بازار اجاره مسکن تهران کمیاب شد

رهن کامل در بازار اجاره مسکن تهران کمیاب شد

در حالی که تا سال گذشته مالکان واحدهای مسکونی علاقه زیادی به دریافت رهن کامل برای اجاره آپارتمان های خود داشتند و با پس انداز این مبلغ و دریافت سود بانکی از سپرده گذاری رهن درآمدی مطلوبی کسب می نمودند،

وضعیت معاملات مسکن در شهرهای جدید حومه تهران

وضعیت معاملات مسکن در شهرهای جدید حومه تهران

با شروع سال ۹۷ و همزمان با افزایش نرخ خرید و فروش مسکن در پایتخت میزان تمایل متقاضیان برای خروج از تهران و خرید خانه در شهرهای جدید اطراف تهران رشد یافت و مردم به دلیل کاهش قدرت مالی اقدام به جست و جوی آپارتمان های

آیا کاهش قیمت مسکن برای خروج از رکود کافی است؟

تاریخ : 1398/08/09
بازدیدها : 103
آیا کاهش قیمت مسکن برای خروج از رکود کافی است؟

آیا کاهش قیمت مسکن برای خروج از رکود کافی است؟

طبق گزارش بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی، قیمت مسکن تقریبا به ثبات رسیده و کاهش آن متوقف شده است. گزارش ها همچنین حاکی از این است که تعداد معاملات مسکن نیز به میزان کمی افزایش یافته است. آیا کاهش قیمت مسکن به معنی خروج بازار مسکن از رکود است؟ در خبر امروز پاسخ خواهیم داد.
باید بدانیم که ثبات و کاهش قیمت مسکن، تنها فاکتورهای لازم برای خروج بازار از وضعیت رکود نیست و قدرت خرید متقاضیان مسکن نیز به همین میزان اهمیت دارد. با جهش قیمتی که طی یک سال گذشته در بخش مسکن رخ داد، قدرت خرید مردم به شدت کاهش یافت؛ به طوری که اکثر کارشناسان مسکن معتقدند پایین بودن قدرت خرید مردم تا مدت ها از رونق بازار مسکن جلوگیری خواهد کرد.
وقتی به آژانس های مسکن سر می زنیم و اوضاع معاملات را از نزدیک می بینیم، به درستی نظر کارشناسان پی می بریم. طبق گزارش مشاوران مسکن، اکثر نشست هایی که به نتیجه نمی رسند به علت پایین بودن بودجه متقاضیان است. به گفته مشاوران متراژ، بودجه متقاضیان علاوه بر پایین بودن، انعطاف چندانی هم ندارد، در صورتی که در گذشته چنین نبود. برای مثال، در سال های قبل اگر خریداری چهار میلیارد بودجه برای خرید آپارتمان در جردن داشت، می توانست بودجه خود را صد الی دویست میلیون هم افزایش دهد. اما چیزی که اکنون در جلسات نشست مشاهده می شود کاملا عکس این است و خریداران حتی توان اعمال تغییرات جزئی را نیز در بودجه خود ندارند.

 

راه حل چیست؟

البته حل این مشکل در کوتاه مدت ممکن نیست چراکه قدرت خرید مردم آن قدر پایین رفته است که حتی دولت هم در کوتاه مدت نمی تواند کاری انجام دهد. اما دولت می تواند با استفاده از راه حل هایی، در طولانی مدت بازار مسکن را از رکود خارج کند.
اولین راه این است که بین عرضه و تقاضا توازن ایجاد شود. چگونه؟ دولت می تواند با تسهیل روند ساخت و ساز مسکن و ارائه خدمات و تسهیلات به سازندگان، به رشد میزان عرضه کمک کند. 
راه دوم به ثبات رساندن قیمت مسکن است. با توجه به این که 85 درصد مصالح ساختمانی در داخل کشور تولید می شوند، دولت خیلی راحت می تواند قیمت این مصالح را کنترل کند و با این کار از افزایش قیمت ها تا حد زیادی جلوگیری کند.
راه حل سوم اعطای تسهیلات خرید مسکن به خریداران می باشد. در حال حاضر تسهیلات مسکن آن قدر ناچیز است که اکثر خریداران از دریافت آن صرف نظر می کنند. دولت با یک برنامه ریزی مناسب می تواند تسهیلاتی اعطا کند که حداقل 80 درصد قیمت خانه را تحت پوشش قرار دهد. البته این طرح خطراتی نظیر بالا رفتن قیمت خانه را نیز در پی دارد که دولت باید به طرز هوشمندانه ای آن را کنترل کند.

 


آیا کاهش قیمت مسکن ادامه پیدا خواهد کرد؟

در حال حاضر، قیمت ها ثبات نسبی را تجربه می کنند اما با توجه به این که خریداران همچنان قدرت ورود به بازار مسکن را ندارند، پیش بینی می شود که قیمت مسکن همچنان روند نزولی خود را طی کند تا شاید همان طور که قبلا هم گفتیم، در نیمه دوم زمستان بتوانیم شاهد خروج بازار مسکن از رکود باشیم.

برچسب ها

دیدگاه شما

captcha