آخرین اخبار
مالیات بر مسکن چه تأثیری بر این بازار خواهد داشت؟

مالیات بر مسکن چه تأثیری بر این بازار خواهد داشت؟

در صورت تصویب مالیات بر عایدی املاک، این قانون می‌تواند مانعی بر حضور دلالان و اقدامات سفته‌بازانه در بازار مسکن شود.

رونمایی از سامانه جامع املاک و تخفیف 25 درصدی مسکن ملی

رونمایی از سامانه جامع املاک و تخفیف ۲۵ درصدی مسکن ملی

محمود محمودزاده در حاشیه‌ی همایش طرح اقدام ملی مسکن، از رونمایی سامانه اسکان و املاک خبر داد. به گفته‌ی محمد اسلامی، وزیر راه‌وشهرسازی، قیمت تمام شده واحدهای طرح ملی مسکن با تامین مصالح ساختمانی به شیوه تهاتری ۲۰ درصد کاهش پیدا خواهد کرد.

پیش‌بینی اوضاع مسکن در سال 99

پیش‌بینی اوضاع مسکن در سال ۹۹

رونق معاملات مسکن تا اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت. با فرارسیدن ماه مبارک رمضان، قیمت‌ها ثابت شده و معاملات کمتر می‌شوند. تقاضا برای مسکن در سه ماه بعد از ماه رمضان افزایش پیدا کرده و مجددا در دو ماه محرم و صفر، راکد می‌شود.

رکود زمستانی مسکن! از علت تا راه چاره

رکود زمستانی مسکن! از علت تا راه چاره

تعداد واحدهای قابل اجاره برای افرادی که مایل به اجاره آپارتمان هستند، نسبت به خرید آپارتمان بالاتر رفته است. حدود ۲/۵ میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه در کشور موجود است. خانه‌های خالی مشمول پرداخت مالیات خواهند شد.

قیمت مسکن تا عید، باز هم بالاتر می‌رود

قیمت مسکن تا عید، باز هم بالاتر می‌رود

براساس الگو‌های گذشته رکود و رشد قیمت، بازار مسکن از دوره جهش قیمتی عبور کرده و این دست از رفتار‌های غیرمصرفی در بازار؛ در صدد است تا برداشت گمراه‌کننده از قیمت‌ها را القا ‏کند و این روند به‌زودی متوقف خواهد شد.

استان خراسان شمالی، صدرنشین تورم مسکن

استان خراسان شمالی، صدرنشین تورم مسکن

قیمت خرید خانه یا بهای اجاره آپارتمان در بجنورد آنقدر بالا رفته که تأمین یک مسکن معمولی برای برخی از بجنوردی‌ها رویا شده است. مالکان عموما بدون رغبت فروش، اقدام به قیمت‌گذاری افسانه‌ای می‌کنند.

افزایش قیمت بنزین بر بازار مسکن چه تأثیری گذاشت؟

افزایش قیمت بنزین بر بازار مسکن چه تأثیری گذاشت؟

علیم یارمحمدی، عضو هیئت رئیسه عمران مجلس گفت: افزایش قیمت بنزین بر قیمت مصالح ساختمانی تأثیر می‌گذارد و در نتیجه‌ی آن قیمت مسکن نیز بالا می‌رود.

آغاز ارسال پیامک به تائید شدگان طرح مسکن ملی

آغاز ارسال پیامک به تائید شدگان طرح مسکن ملی

طبق گفته‌های محمود محمودزاده، معاون وزارت راه و شهرسازی، از بین۲۳۲ هزار ثبت نامی در این طرح، حدود ۱۴۰ هزار نفر واجد شرایط بوده‌اند که از امروز، ۱۴ بهمن ماه ۹۸، به ترتیب حروف الفبا برای متقضیان پیامک ارسال می‌شود.

استان خراسان شمالی، صدرنشین تورم مسکن

تاریخ : 1398/11/16
بازدیدها : 590
استان خراسان شمالی، صدرنشین تورم مسکن

استان خراسان شمالی، صدرنشین تورم مسکن

در سال‌های اخیر به دلیل رکود در بازار مسکن، شاهد افزایش قیمت در تمامی استان‌های کشور بودیم. در این میان، استان خراسان شمالی بیشترین سهم این بازار متورم را در دست گرفته است.

عرضه‌ی کمتر، تقاضا‌ی بیشتر

در سال 97، خراسان شمالی با رشد چشمگیر معاملات مسکن روبه‌رو شد. زمستان 97 در حقیقت ابتدای افزایش قیمت‌ مسکن بود که خراسان شمالی در این سال نسبت به سال گذشته، یعنی زمستان 96، در بخش معاملات مسکن 77 درصد رشد داشت. به عبارتی، اگر تمام سهم این معاملات را برای واحدهای مسکونی در نظر بگیریم، تمامی واحدهای مسکونی ساخته شده تا آن زمان؛ به فروش رفتند.
حال که در دوران اوج این رکود قرار گرفته‌ایم، کاهش سرمایه‌گذاری در بخش مسکن و افت میزان ساخت‌وسازها از سویی و رکود حاکم بر این بازار در تمام کشور از سویی دیگر، استان خراسان شمالی را با چنین بحرانی روبه‌رو کرده است.
جلیل محمدزاده رییس اتحادیه مشاورین املاک خراسان شمالی، کمبود ساخت‌وسازها را عامل گرانی مسکن در بجنورد و دیگر شهرستان‌های خراسان شمالی دانست. او در خصوص نقش دستگاه‌های متولی مسکن نظیر مسکن و شهرسازی، بنیاد مسکن و شهرداری در کاهش قیمت‌ها افزود: دستگاه‌های متولی می‌توانند با واگذاری زمین‌های بافت فرسوده به انبوه‌سازان و انجام توافقات، قیمت تمام شده ساخت را کاهش دهند. این موارد می‌تواند تا حد زیادی قیمت بالای مسکن را کنترل و کاهش دهد.
به عقیده‌ی محمدزاده، مسکن مهر به دلیل عدم جانمایی درست و قرارگرفتن در محدوده‌ای دور از شهر و فضای مسکونی، نتوانست بر قیمت مسکن تاثیر مثبتی بگذارد.
محمدزاده با تأکید بر اینکه حق کارشناسی قیمت مسکن از مشاورین املاک سلب شده است، گفت: متاسفانه یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت مسکن، قیمت‌گذاری توسط مالکان و نادیده گرفتن نظرات مشاوران متخصص در این حوزه است. قیمت خرید خانه یا بهای اجاره آپارتمان در بجنورد آنقدر بالا رفته که تأمین یک مسکن معمولی برای برخی از بجنوردی‌ها رویا شده است. مالکان عموما بدون رغبت فروش، اقدام به قیمت‌گذاری افسانه‌ای می‌کنند. متاسفانه این شرایط محدود به یک مالک نبوده و این قیمت‌گذاری‌ها باعث می‌شود مالکین دیگر نیز به دلیل ایجاد یک فضای رقابتی در قیمت‌گذاری، ارزش ملک خود را بالاتر برده و نهایتا بر روی قیمت مسکن در یک استان تاثیری منفی و فراگیر وارد شود.

تعطیلی بنگاه‌های معاملات ملکی در بجنورد

تعطیلی بنگاه‌های معاملات ملکی در بجنورد

جلیل محمدزاده در ادامه اظهارات خود در رابطه با شرایط راکد مسکن در شهرهای خراسان شمالی به‌ خصوص بجنورد اضافه کرد که نزدیک به 300 مشاور املاک در این شهر، واحد‌های خود را تعطیل کرده‌اند.

در چنین شرایطی که به بحران در خراسان شمالی تبدیل شده، انتظار می‌رود تا با ورود دستگاه‌های نظارتی، قیمت‌گذاری بر مسکن کنترل شود تا بتوان از این شکل سلیقه‌ای که مالکان در قیمت‌گذاری‌های خود اعمال کرده‌اند؛ فاصله گرفت.
 

برچسب ها

دیدگاه شما

captcha