عوامل رشد قیمت ‌های اسمی در بازار مسکن

آرش توکلی
1398/02/07
38
زمان مطالعه: 3 دقیقه
عوامل رشد قیمت ‌های اسمی در بازار مسکن

در چند ماه اخیر تورم اقتصادی و رشد پلکانی قیمت ارز باعث شد تا قیمت گذاری دلخواه و نجومی در بازار مسکن توسط سوداگران انجام شود. هرچند که در سه ماه پایانی سال 97 نرخ دلار با کاهش همراه شد

در چند ماه اخیر تورم اقتصادی و رشد پلکانی قیمت ارز باعث شد تا قیمت گذاری دلخواه و نجومی در بازار مسکن توسط سوداگران انجام شود. هرچند که در سه ماه پایانی سال 97 نرخ دلار با کاهش همراه شد و بازارهای موازی نیز با ثبات تعرفه ها همراه بود ولی بازار املاک هم چنان به دلیل دلال بازی و قیمت گذاری سرسام آور تحت تاثیر قرار گرفت. متقاضیان با مشاهده شرایط و التهاب در این بخش از خرید و معامله آپارتمان های مورد نظر خود صرف نظر نموده و در انتظار بازگشت آرامش و ارائه پیشنهادهای منطقی برای خرید خانه شدند. اما سرمایه گذارانی که مسکن را به عنوان یک کالای سرمایه ای خریداری کرده بودند راضی به فروش واحدهای خود با قیمت منصفانه نشده و این شرایط باعث رکود در بازار ملک و املاک گردید.
به گزارش متراژ سامانه خرید و فروش آنلاین املاک، یک کارشناس مسکن در خصوص التهاب قیمتی در بخش مسکن خاطر نشان کرد: 4 عامل در سال 1398 به سردرگمی فعالان بازار و حباب قیمت ها منجر شده که از شرایط اقتصادی کشور ناشی می شود. اولین دلیل اعمال تحریم های همه جانبه علیه ایران می باشد. این موضوع باعث تردید فرونشدگان در خصوص معامله ملک خود شده است. برخی از مالکان با استدلال گرانی مجدد قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان، تمایلی به فروش املاک خود نداشته و به فکر کسب سود بیشتر می باشند. دومین دلیل رشد قیمت ها، تعرفه گذاری دلخواه در سایت های اینترنتی می باشد. سوداگران تعرفه های سرسام آوری را برای فروش ملک در سایت های اینترنتی قرار می دهند و با این کار قصد افزایش نرخ عمومی مسکن را دارند.
سومین عامل، افزایش هزینه های تولید مسکن می باشد. انبوه سازان با مشاهده افزایش نرخ مصالح ساختمانی از شروع ساخت و ساز پروژه های جدید منصرف شدند و بازار عرضه مسکن کاهش یافت.
چهارمین عامل رشد قیمت ها، ناکارآمدی تسهیلات خرید خانه می باشد. در سال 97 همزمان با رشد بیش از 70 درصدی قیمت مسکن، میزان استفاده از وام بانکی جهت خانه دار شدن کاهش یافت و به دلیل عدم افزایش سقف تسهیلات این وام تاثیر چندانی در تامین هزینه خرید مسکن نداشت.
منبع: شهر خبر
 

دیدگاه شما

دیدگاه شما بعد از تایید نمایش داده خواهد شد.