آخرین اخبار
مالیات بر مسکن چه تأثیری بر این بازار خواهد داشت؟

مالیات بر مسکن چه تأثیری بر این بازار خواهد داشت؟

در صورت تصویب مالیات بر عایدی املاک، این قانون می‌تواند مانعی بر حضور دلالان و اقدامات سفته‌بازانه در بازار مسکن شود.

رونمایی از سامانه جامع املاک و تخفیف 25 درصدی مسکن ملی

رونمایی از سامانه جامع املاک و تخفیف ۲۵ درصدی مسکن ملی

محمود محمودزاده در حاشیه‌ی همایش طرح اقدام ملی مسکن، از رونمایی سامانه اسکان و املاک خبر داد. به گفته‌ی محمد اسلامی، وزیر راه‌وشهرسازی، قیمت تمام شده واحدهای طرح ملی مسکن با تامین مصالح ساختمانی به شیوه تهاتری ۲۰ درصد کاهش پیدا خواهد کرد.

پیش‌بینی اوضاع مسکن در سال 99

پیش‌بینی اوضاع مسکن در سال ۹۹

رونق معاملات مسکن تا اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت. با فرارسیدن ماه مبارک رمضان، قیمت‌ها ثابت شده و معاملات کمتر می‌شوند. تقاضا برای مسکن در سه ماه بعد از ماه رمضان افزایش پیدا کرده و مجددا در دو ماه محرم و صفر، راکد می‌شود.

رکود زمستانی مسکن! از علت تا راه چاره

رکود زمستانی مسکن! از علت تا راه چاره

تعداد واحدهای قابل اجاره برای افرادی که مایل به اجاره آپارتمان هستند، نسبت به خرید آپارتمان بالاتر رفته است. حدود ۲/۵ میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه در کشور موجود است. خانه‌های خالی مشمول پرداخت مالیات خواهند شد.

قیمت مسکن تا عید، باز هم بالاتر می‌رود

قیمت مسکن تا عید، باز هم بالاتر می‌رود

براساس الگو‌های گذشته رکود و رشد قیمت، بازار مسکن از دوره جهش قیمتی عبور کرده و این دست از رفتار‌های غیرمصرفی در بازار؛ در صدد است تا برداشت گمراه‌کننده از قیمت‌ها را القا ‏کند و این روند به‌زودی متوقف خواهد شد.

استان خراسان شمالی، صدرنشین تورم مسکن

استان خراسان شمالی، صدرنشین تورم مسکن

قیمت خرید خانه یا بهای اجاره آپارتمان در بجنورد آنقدر بالا رفته که تأمین یک مسکن معمولی برای برخی از بجنوردی‌ها رویا شده است. مالکان عموما بدون رغبت فروش، اقدام به قیمت‌گذاری افسانه‌ای می‌کنند.

افزایش قیمت بنزین بر بازار مسکن چه تأثیری گذاشت؟

افزایش قیمت بنزین بر بازار مسکن چه تأثیری گذاشت؟

علیم یارمحمدی، عضو هیئت رئیسه عمران مجلس گفت: افزایش قیمت بنزین بر قیمت مصالح ساختمانی تأثیر می‌گذارد و در نتیجه‌ی آن قیمت مسکن نیز بالا می‌رود.

آغاز ارسال پیامک به تائید شدگان طرح مسکن ملی

آغاز ارسال پیامک به تائید شدگان طرح مسکن ملی

طبق گفته‌های محمود محمودزاده، معاون وزارت راه و شهرسازی، از بین۲۳۲ هزار ثبت نامی در این طرح، حدود ۱۴۰ هزار نفر واجد شرایط بوده‌اند که از امروز، ۱۴ بهمن ماه ۹۸، به ترتیب حروف الفبا برای متقضیان پیامک ارسال می‌شود.

قیمت مسکن تا عید، باز هم بالاتر می‌رود

تاریخ : 1398/11/21
بازدیدها : 116
قیمت مسکن تا عید، باز هم بالاتر می‌رود

قیمت مسکن تا عید، باز هم بالاتر می‌رود

هرساله با نزدیک شدن به عید، به دنبال افزایش تقاضا برای خرید مسکن، قیمت‌ها نیز افزایش پیدا می‌کردند. امسال اما افزایش قیمت‌ها به‌نسبت زودتر شروع شد و پیش‌بینی می‌شود که این روند افزایشی همچنان تا شروع سال ادامه داشته باشد. 
از آذرماه سال 98 شاهد افزایش دوباره قیمت مسکن بودیم که این مسئله در دی‌ماه با شیب تندتری ادامه پیدا کرد. در ماه دی، میانگین قیمت معامله شده مسکن در تهران به‌ازای هر متر مربع، 14 میلیون تومان بود. براساس پیش‌بینی کارشناسان حوزه مسکن، تا عید میانگین متری یک میلیون تومان دیگر بر قیمت مسکن افزوده خواهد شد.

چرایی افزایش قیمت مسکن از پاییز 98

به نقل از فرید غدیری، کارشناس مسکن،  قیمت مسکن در آذرماه نسبت به آبان، 9 درصد افزایش داشت و این در حالی است که طی ماه‌های شهریور تا آبان، قیمت مسکن با کاهش 7 درصدی روبه‌رو بود. به عقیده این کارشناس مسکن، نوسانات بازار ارز در پاییز امسال، بر بازار مسکن تاثیر گذاشت و این افزایش قیمت به دنبال چنین نوساناتی اتفاق افتاد. از طرفی دیگر، از سال 94 تا 97 ساخت‌وساز مسکن با کاهش چشمگیری روبه‌رو شد. در این میان به دلیل کاهش شدید عرضه، تقاضا بالاتر می‌رود؛ در نتیجه طرف عرضه توان پاسخ‌گویی به این حجم از تقاضا را نداشته و خود بر قیمت مسکن تاثیر می‌گذارد.

این تقاضا کاذب است

اکنون سوالی که مطرح می‌شود این است که، آیا با وجود افزایش زودهنگام قیمت‌ها، همچنان تقاضا برای خرید خانه با نزدیک شدن به سال نو بالا می‌رود یا بازار مسکن درگیر یک تقاضای کاذب شده؟ 
در پاسخ به این پرسش برخی از مشاورین مسکن اظهار دارند که تقاضا برای خرید یا اجاره‌ی مسکن در حال حاضر واقعی بوده. به عقیده این دسته، با توجه به روند صعودی افزایش قیمت‌ها، افرادی که قصد خرید ملک دارند، از ترس افزایش بیشتر قیمت، تصمیم خود را قبل از شروع سال جدید عملی می‌کنند. 
غدیری اما دراین‌باره نظر متفاوت‌تری دارد. او عقیده دارد که همواره دو جریان تاثیرگذار در بازار مسکن نقش تعیین کننده‌ای دارند. یکی جریان تقاضای غیر مصرفی و دیگری تقاضای مصرفی که در حال حاضر متاسفانه، جریان تقاضای غیر مصرفی نبض بازار را در اختیار گرفته است. غدیری دراین‌باره اشاره کرد: «از میانه پاییز به بعد، تقاضای غیرمصرفی که مشتمل بر تقاضای ‏سرمایه‌ای است، از مجموعه متغیر‌های بیرونی اثرگذار بر قیمت مسکن این‌گونه سیگنال گرفت که می‌تواند دوباره از این بازار و ‏رشد قیمت‌ها سودگیری کند.» ‏ 
این کارشناس مسکن همچنین یادآور شد:«براساس الگو‌های گذشته رکود و رشد قیمت، بازار مسکن از دوره جهش قیمتی عبور کرده و این دست از رفتار‌های غیرمصرفی در بازار؛ در صدد است تا برداشت گمراه‌کننده از قیمت‌ها را القا ‏کند و این روند به‌زودی متوقف خواهد شد.» ‏

سال 99 در قیمت مسکن جهش نداریم

خبر خوب اینکه به عقیده برخی از کارشناسان مسکن، بازار مسکن تا یک سال آینده ظرفیت جهش قیمتی نخواهد داشت. البته نه به این معنی که قیمت‌ها ثابت بمانند. قیمت مسکن در سال آینده انتظار می‌رود براساس الگوهای قبلی دچار افزایش شود ولی دیگر شاهد جهش و افزایش ناگهانی قیمت نخواهیم بود.

برچسب ها

دیدگاه شما

captcha