کمبود آپارتمان های نوساز خوش قیمت در بازار مسکن

آرش توکلی
1398/04/17
98
زمان مطالعه: 3 دقیقه
کمبود آپارتمان های نوساز خوش قیمت در بازار مسکن

در روزهای اخیر متقاضیان به دنبال خرید و رهن آپارتمان با توجه به بودجه و توان مالی خود هستند. فایل های ارائه شده در مشاورین املاک عمدتا مربوط به واحدهای مسکونی در شمال و مرکز تهران می باشد

در روزهای اخیر متقاضیان به دنبال خرید و رهن آپارتمان با توجه به بودجه و توان مالی خود هستند. فایل های ارائه شده در مشاورین املاک عمدتا مربوط به واحدهای مسکونی در شمال و مرکز تهران می باشد و سهم آپارتمان های متراژ بالا در این آگهی ها بسیار قابل توجه می باشد. مردم با افزایش تورم اقتصادی و حباب قیمت در بخش املاک به دنبال پیدا کردن خانه ای خوش قیمت و کم متراژ می باشند که با قدرت خرید آن ها هم خوانی داشته باشد، اما کمبود عرضه این نوع فایل ها باعث نارضایتی و کاهش معاملات در فصل تابستان شده است.
به گزارش متراژ موتور جست و جوی ملک، در حال حاضر به دلیل کمبود آپارتمان های نوساز عرضه شده فاصله قیمتی آن ها با واحدهای 5 سال ساخت به بالا افزایش یافته و شکاف قیمتی ایجاد شده است. هرچند که که بیش از 490 هزار واحد مسکونی خالی از سکنه در کشور وجود دارد اما به دلیل کاهش توان طرف تقاضا این واحدها به فروش نرفته و هم چنان به عنوان یک کالای سرمایه ای توسط مالکان نگهداری می شوند.
وجود فاصله قیمتی میان آپارتمان های نوساز و واحدهای حداقل 5 سال ساخت به دلیل افزایش قیمت مصالح ساختمانی و قیمت تمام شده ساخت و ساز می باشد از سال 92 تا 96 قیمت مصالح ساختمانی و زمین با رشد قابل توجهی روبه رو نشد و رونق در بخش ساخت و ساز مشاهده شد اما با خروج آمریکا از برجام و افزایش قیمت دلار و سکه بازار مسکن نیز تحت تاثیر قرار گرفت و با رشد شدید قیمت مواجه شد به طوری که در حال حاضر نرخ تمام شده ساخت یک متر مربع خانه در تهران به بیش از 10 میلیون تومان رسیده است. به همین دلیل سازندگان حاضر به ریسک و سرمایه گذاری جدید در بخش ساخت و ساز نیستند و معتقد اند به دلیل تورم روز افزون انبوه سازی مانند گذشته سودهی بالایی ندارد و غیر قابل پیش بینی بودن شرایط باعث عدم گرایش آن ها به ساخت و ساز شده است.
منبع: تی نیوز
 

دیدگاه شما

دیدگاه شما بعد از تایید نمایش داده خواهد شد.