خوش آمدید. میهمان گرامی

رکود معاملات با کاهش قدرت وام مسکن

0 دیدگاه
سقوط_قدرت_وام_مسکن.jpg
در چند ماه اخیر قدرت خرید متقاضیان خرید خانه به پایین ترین سطح خود در 5 سال گذشته رسیده و میزان پوشش دهی تسهیلات بانکی حتی 20 درصد از هزینه خرید یک آپارتمان را نیز تامین نمی کند. هرچند که مولفه های دیگری از جمله سوداگری و تورم اقتصادی تاثیر مستقیمی بر بازار ملک و املاک گذاشته اما عدم اتخاذ سیاست های صحیح از سوی دولت و سقوط قدرت وام مسکن باعث تشدید رکود در این بخش گردیده است. میزان ساخت و ساز مسکن هم به دلیل نوسان شدید قیمت مصالح ساختمانی با افت چشم گیری همراه شد و انبوه سازان از ساخت پروژه های مسکونی جدید انصراف دادند.
به گزارش متراژ، سامانه خرید و فروش آنلاین مسکن، آمار رسمی منتشر شده از سطح معاملات ملک و املاک نشان می دهد، با کاهش قدرت خرید، میزان نقل و انتقال آپارتمان های قدیمی ساز و کلنگی با رشد مواجه شده و متقاضیان به دلیل گرانی و عدم تامین بودجه مورد نیاز برای خرید آپارتمان های نوساز، تمایل به انتخاب و معامله واحدهایی با قدمت بالای 15 سال و در مناطق جنوبی و مرکزی کلان شهرها پیدا کرده اند.
در شرایط کنونی تسهیلات بانکی هیچ رابطه ای با سمت عرضه برقرار نمی کند، زیرا که سقف آن با وجود افزایش شدید بهای ساخت و در نتیجه قیمت نهایی خانه تعدیل نشده است. در صورت ادامه این وضعیت بازار مسکن به سمت رکود عمیق پیش خواهد رفت و باز هم شاهد کاهش معاملات خواهیم بود.
حال باید دید که برنامه دولت و مجلس برای ساماندهی به وضعیت اقتصادی و سقف وام بانکی برای خرید خانه در سال 98 چگونه خواهد بود و وزارت راه شهرسازی اقدام جدی به منظور ساماندهی به بازارمسکن و جلوگیری از سوداگری در این بخش انجام می دهد یا خیر؟
منبع: تی نیوز
 
ارسال نظرات پس از سه ماه غیر فعال شده است.

آخرین اخبار

لطفا برای استفاده بهینه و بهتر از وب سایت متراژ، از مرورگر گوگل کروم استفاده نمایید.