خوش آمدید. میهمان گرامی

تعارض، تداخل یا تجاوز ملکی؟

0 دیدگاه
PropertyConflict.jpg
تعارض، تداخل و تجاوز، از رایج ترین کلماتی هستند که در اختلافات ملکی به گوش می رسند، از این رو در این مقاله تصمیم گرفته ایم تا مفهوم هر کدام از این کلمات را توضیح داده و به شرح تفاوت میان آن ها بپردازیم.
 
تعارض: تعارض به این معنی است که برای یک ملک، یا قسمتی از آن ملک، دو سند مالکیت صادر شده باشد. برای مثال تصور کنید که قسمتی از ملکی که شما در آن زندگی می کنید، هم در محدوده سند شما آمده و هم در سند ملک همسایه؛ در این صورت می گویند تعارض رخ داده است. در تعارض حتی ممکن است برای یک ملک واحد، دو سند صادر شود.
 
تداخل یا تجاوز: در واقع هم تداخل و هم تعارض به یک مفهوم اشاره دارند و آن این است که قسمتی از ملک در تصرف ملک مجاور در بیاید بدون این که قسمت تصرف شده در سند مالکیت ملک مجاور آمده باشد. برای مثال، فرض کنید قسمتی از ملک شما که در محدوده سندتان هم آمده است، در محدوده ملک مجاور واقع شده اما در سند ملک مجاور نیامده است. در این صورت گفته می شود که ملک همسایه ی شما به ملک شما تجاوز یا تداخل کرده است.

تفاوت تعارض، تداخل و تجاوز:
تعارض یک اشتباه ثبتی است و در آن ادارات ثبتی نقش دارند و مالکین دخالتی ندارند. عواملی مانند اشتباه در معرفی کردن حدود ملک، اشتباه در معرفی ملک به نماینده و نقشه بردار، همچنین عدم دقت لازم نماینده و نقشه بردار ، عدم تطبیق حدود ملک با ملک های مجاور و بررسی کامل پرونده های ثبتی مجاورین ملک، می توانند در به وجود آمدن این دسته از اشتباهات دخیل باشند. اما تداخل و تجاوز اشتباهاتی غیر ثبتی هستند و در حین پیاده سازی محدوده ملک پیش می آیند.
دیگر تفاوت این واژه ها این است که در تعارض، هر دو مالک دارای سند می باشند و محدوده ی تصرف شده در سند هر دو ذکر شده اما در تداخل و تجاوز، محدوده ی مورد تصرف، تنها در سند کسی که به محدوده ملکش تجاوز شده آمده است.

رسیدگی به این دسته از اختلافات به عهده کدام مرجع است؟
در مجموعه قوانین ثبت، لایحه ای وجود دارد به نام لایحه رسیدگی به اسناد مالکیت معارض که به بررسی موضوع و چگونگی حل این اختلافات اختصاص یافته است. رسیدگی به این اختلافات نیز به عهده واحد ثبتی مربوطه، اداره ثبت کل استان، هیئت نظارت، شورای عالی ثبت و در نهایت در صورت عدم تمکین، مرجع قضایی محل وقوع املاک به این موضوع رسیدگی خواهد کرد.

معامله معارض چیست؟
اگر کسی چیزی را به بیشتر از یک نفر بفروشد، در دادگاه به جرم معامله معارض محاکمه می شود که این مورد درباره ملک نیز صدق می کند. با توجه به مواردی که گفته شد، اگر در مورد ملکی تعارض رخ داده باشد و دو نفر سند یک ملک واحد را داشته باشند، باز هم امکان وقوع معامله معارض وجود دارد.
 
رفع تعارض:
برای حل اختلافات تعارض، بررسی سوابق ثبتی و تقدم و تأخر تاریخ صدور اسناد مالکیت آن ها مطرح است. پس از احراز تعارض، اداره ثبت اسناد و املاک وظیفه دارد مراتب را به دارنده سند موخر برساند تا ظرف دو ماه به دادگاه مراجعه کرده و اقامه دعوی کند. در غیر این صورت، اداره ثبت اسناد و املاک مکلف است سندی را که دارای معارض است ابطال نماید.
 
مجازات تجاوز به ملک دیگری:
اگر کسی عمدا ملک دیگری را تصرف کند، طبق حکم دادگاه باید از او خلع ید شود(یعنی ملک از تصرف او خارج شده و به مالک اصلی بازگردانده شود). اگر متجاوز تغییراتی در ملک داده باشد یا ملک در ابتدا زمین بوده و مالک روی آن ساختمان ساخته باشد، دادگاه حکم به تخریب ساختمان و برگرداندن ملک به حالت اول خواهد داد.
اما اگر تجاوز غیر عمدی و جزئی باشد، متجاوز موظف به پرداخت قیمت زمین و تمام خسارت خواهد بود. در نهایت، دادگاه حکم به اصلاح اسناد مالکیت خواهد داد و بالاترین قیمت زمین از زمان تجاوز تا تاریخ صدور حکم ملاک خواهد بود. 
ارسال نظرات پس از سه ماه غیر فعال شده است.

آخرین اخبار

لطفا برای استفاده بهینه و بهتر از وب سایت متراژ، از مرورگر گوگل کروم استفاده نمایید.