خوش آمدید. میهمان گرامی

انواع اسناد ملکی

0 دیدگاه
metrobrokerscom.jpg

همان طور که می دانید، اسناد ملکی انواع مختلفی دارند که در این مقاله سعی داریم هر کدام از آن را معرفی کرده و به چند سوال مهم که در رابطه با هر کدام از آن ها ممکن است پیش آید پاسخ بدهیم. اما در ابتدا لازم است با تعریف واژه سند آشنا شویم:
 
سند: با توجه به تعریفی که قانون مدنی ارائه می دهد، سند به هر نوع نوشته ای گفته می شود که بتوان به آن استناد کرد و این قابلیت را دارد که در مقام دعوی و یا دفاع از آن استفاده کرد. اسناد به دو نوع رسمی و عادی تقسیم می شوند که در زیر به توضیح هر یک می پردازیم:
 
سند رسمی: اسناد رسمی به اسنادی گفته می شود که در دفاتر اسناد رسمی و یا اداره ثبت اسناد و املاک، توسط مأمورین واجد شرایط تنظیم می شوند. مانند سند اجاره، اقرارنامه، سند مالکیت و سند ازدواج.
 
سند عادی: اگر سند در شرایطی غیر از آن چه که در مورد سند رسمی گفتیم تنظیم شود، سند عادی محسوب می شود.
 
آیا نسبت به اسناد عادی می توان طرح دعوی کرد؟
بله، قانون مدنی در دو مورد اسناد عادی را با اعتبار اسناد رسمی می شناسد:
1-کسی که سند علیه او ابراز شده، صدور آن را نسبت به کسی که سند به او منتسب است بپذیرد.
2-اگر در دادگاه اثبات شود که سند از طرف تکذیب کننده مهر یا امضا شده است.
اسناد رسمی و اسناد عادی که اعتبار اسناد رسمی را دارند، قابل تردید و انکار نیستند و در مورد اسناد رسمی، فقط ادعای جعل نسبت به آن ها پذیرفته است.


 
اسناد رسمی ملکی نیز به نوبه ی خود انواع مختلفی دارند از جمله:
 
سند مالکیت اعیانی:
در اصطلاحات ملکی، عیان به آن چه که روی زمین (عرصه) ساخته شود می گویند. اگر فردی نسبت به زمینی مالکیت رسمی و قانونی داشته و حق احداث اعیان را به دیگری واگذار کرده باشد، دارنده حق اعیانی می تواند با مراجعه به اداره ثبت محلی که ملک در آن واقع شده است تقاضای صدور سند مالکیت نسبت به اعیان احداثی خود نماید. سند صادر شده، سند اعیانی نام خواهد داشت.
 
سند مالکیت مشاع:
وقتی گفته می شود که سند ملکی مشاع است، منظور این است که ملک مورد نظر چند مالک دارد و تک تک اجزای آن متعلق به تمام شرکاء می باشد. معاملات املاک مشاع نسبت به معاملات دیگر کمی پیچیده تر می باشد.

برای مطالعه بیشتر درباره املاک مشاع اینجا کلیک کنید.
 
سند مالکیت شش دانگ:
منظور از شش دانگ، شش جهت شمال، جنوب، شرق، غرب، بالای زمین و زیر آن می باشد. با توجه به این موضوع، در بحث نیلینگ کسب اجازه محضری از همسایه الزامی است و در غیر این صورت، این عمل تجاوز به ملک همسایه محسوب می شود. در این نوع از سند، تمام شش دانگ متعلق به یک مالک می باشد.
 
سند تک برگ:
سند تک برگ نوع جدید و امروزی سند و در واقع جایگزینی برای سندهای قدیمی و دفترچه ای می باشد که مورد تأیید مراجع رسمی می باشد. مزیت این نوع سند نسبت به سندهای قدیمی، اصالت و واضح و خوانا بودن آن می باشد. همچنین نگهداری اسناد تک برگ به مراتب آسانتر از سندهای قدیمی می باشد.
 
سند منگوله دار:
سند منگوله دار به همان سندهای دفترچه ای قدیمی می گویند که با یک نخ و یک تکه سرب پلمپ شده اند. این اسناد هنوز هم از نظر مراجع رسمی قابل تأیید می باشند و هیچ شک و شبهه ای در صحت آن ها از لحاظ حقوقی وجود ندارد.
 
بنچاق:
در گذشته که ثبت اسناد به صورت امروزی وجود نداشت، مردم قراردادهایی که بین خودشان می نوشتند را نزد چهره های سرشناس و مورد قبول می بردند تا صحتشان تایید شود و به مهر و امضای این افراد برسد. در این صورت این اسناد مورد قبول عموم قرار می گرفت و همه جا اعتبار داشت.
 
سند مالکیت معارض:
سند مالکیت معارض به تنهایی مفهوم و معنا پیدا نمی کند بلکه بایستی سند مالکیت دیگری نیز در مقابل سند مالکیت اولیه عرض اندام کند. پس اصطلاح اسناد مالکیت معارض صحیح است که عبارت است از اسناد مالکیتی که محدوده واحدی از ملک یا کل ملک را در برگیرند.

برای مطالعه درباره معاملات معارض اینجا کلیک کنید.
 

ارسال نظرات پس از سه ماه غیر فعال شده است.

آخرین اخبار

لطفا برای استفاده بهینه و بهتر از وب سایت متراژ، از مرورگر گوگل کروم استفاده نمایید.