خوش آمدید. میهمان گرامی

آیا دخالت دولت در بازار اجاره مسکن موثر است

0 دیدگاه
قیمت_گذاری_دولتی_اجاره_بها.jpg
با نزدیک شدن به فصل داغ اجاره نشینی و درج قیمت های غیر منطقی در سایت های اینترنتی و برخی از مشاورین املاک، بازار اظهار نظر کارشناسان در خصوص بهترین روش برای ساماندهی بخش اجاره و رهن خانه بسیار داغ و پر چالش دنبال می شود. امسال بر خلاف سال های گذشته بخش ملک و املاک متاثر از تورم اقتصادی و سوداگری قرار گرفته و انتخاب واحد مسکونی با قیمت معقول و منطقی برای مستاجران بسیار دشوار شده است. برخی از واسطه ها نیز با آگاهی از نیاز مردم و تقاضای بالا در فصل تابستان با هدف کسب سود بیشتر اقدام به قیمت گذاری دلخواه و ایجاد التهاب روانی در معاملات می نمایند.
به گزارش متراژ موتور جست و جوی ملک و املاک، در چند ماه گذشته طرح های نظیر اخذ مالیات از خانه های خالی از سکنه، اجاره املاک بدون سکنه توسط قوه قضاییه و شناسایی افراد متخلف در بازار مسکن مطرح شد که هیچ کدام از این برنامه ها به مرحله اجرایی نرسید و صرفا در حد حرف باقی ماند. موضوع دخالت و قیمت گذاری دولتی در بخش اجاره بها نیز همواره مورد توجه برخی از کارشناسان قرار داشته و آن ها معتقد اند تنها راه ساماندهی و حمایت از اجاره نشین ها، نظارت و ساماندهی دولتی می باشد. اما بر خلاف این دیدگاه، برخی از صاحب نظران بر این باور اند ورود دولت به بخش مسکن و تعیین اجاره بها نه تنها باعث نظم بخشی به این حوزه نمی شود بلکه ممکن است باعث تورم مجدد و ایجاد مشکلات جدید شود.
یک اقتصاد دان در خصوص وضعیت اجاره بها و پیش بینی آینده بازار مسکن گفت: بخش املاک ما متاثر از یک سری متغیرهای کلان که کلیت اقتصاد را تحت تاثیر قرار داده به سمت افزایش قیمت پیش رفت. بخشی از این فرآیند ناشی از تحریم ها و قسمتی دیگر به سو مدیریت مربوط می شود که سبب افزایش بهای مسکن گردیده است.
منبع: تی نیوز
 

دیدگاه شما

آخرین اخبار

لطفا برای استفاده بهینه و بهتر از وب سایت متراژ، از مرورگر گوگل کروم استفاده نمایید.