آخرین اخبار
توقف رشد قیمت مسکن و افزایش معاملات

توقف رشد قیمت مسکن و افزایش معاملات

با محو شدن تاثیر قیمت بنزین و کاهش تنش های منطقه ای افزایش قیمت مسکن متوقف شده و همین امر باعث کسادی بازار مسکن شده است.

خانه های خالی مشمول مالیات خواهند شد!

خانه های خالی مشمول مالیات خواهند شد!

یکی از مشکلات کلانشهرها، تعداد زیاد خانه های خالی موجود در آن هاست. به گفته محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، طرح دریافت مالیات از این خانه ها تایید شده و به زودی با کمک سازمان امور مالیاتی، عملی خواهد شد. 

حداقل بودجه برای خرید خانه در تهران چقدر است؟

حداقل بودجه برای خرید خانه در تهران چقدر است؟

در حال حاضر، ارزان ترین قیمت خانه در تهران، به بخش شرقی آن مربوط می شود. آپارتمان های کوچک با متراژ حدود ۳۰ متر در محدوده خواجه نظام، کمترین قیمت را در تهران به خود اختصاص داده اند.

سن بنای واحدهای مشمول وام مسکن افزایش یافت!

سن بنای واحدهای مشمول وام مسکن افزایش یافت!

به گزارش روابط عمومی بانک مسکن، سن بنای واحدهایی که تسهیلات مسکن به آن ها تعلق می گیرد، از ۲۵ سال به ۳۰ سال افزایش پیدا کرد. این امر موجب شده تا تسهیلات پرداخت شده خرید مسکن در ماه گذشته افزایش پیدا کند.

آیا حباب قیمت مسکن ترکیده است؟

آیا حباب قیمت مسکن ترکیده است؟

طبق گفته های حسام عقبائی، نائب رئیس اتحادیه املاک، قیمت مسکن در اکثر نقاط تهران به پایین ترین حد خود رسیده و این نشان دهنده این است که حباب قیمت مسکن ترکیده و قیمت ها به کف رسیده است.

اجاره بهای نجومی آپارتمان های لوکس در تهران!

اجاره بهای نجومی آپارتمان های لوکس در تهران!

با توجه به بالا بودن باور نکردنی برخی اجاره ها، متقاضی این خانه ها آن قدر زیاد است که در مدت زمان کوتاهی معامله می شوند. برای مثال، یک ویلا در شهرک غرب با ۲۰ میلیارد تومان ودیعه و ۵۰ میلیون تومان اجاره ماهیانه، در عرض یک هفته معامله شد.

تایید طرح افزایش تسهیلات مسکن

تایید طرح افزایش تسهیلات مسکن

با توجه به ناکارآمد بودن وام مسکن، یکی از طرح های کارشناسان بازار مسکن، افزایش سقف تسهیلات وام مسکن بود که قدرت خرید مردم به این وسیله افزایش پیدا کند. ابوالقاسم رحیمی انارکی، مدیر عامل بانک مسکن، از تایید این طرح در شورای پول و اعتبار خبر داد.

قیمت مسکن تا سال 99 افزایش پیدا نمی کند

قیمت مسکن تا سال ۹۹ افزایش پیدا نمی کند

با وجود کاهش ۳۰ درصدی قیمت مسکن، هیچ تغییری در وضعیت رکود بازار مشاهده نمی شود و تعداد معاملات مسکن همچنان افزایش پیدا نکرده است. طبق نظر حسام عقبایی، نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور، این روند همچنان ادامه خواهد یافت

تسهیلات اجاره‌ بها به مستاجران برای تامین ودیعه مسکن

تاریخ : 1398/09/06
بازدیدها : 103
تسهیلات اجاره‌ بها به مستاجران برای تامین ودیعه مسکن

تسهیلات اجاره‌ بها به مستاجران برای تامین ودیعه مسکن

در چند سال گذشته میزان رشد قیمت ها در بازار مسکن بسیار چشم گیر بوده، به طوری که از اواخر سال 96 تا پایان شهریور ماه امسال میانگین رشد تعرفه خرید و فروش مسکن در کشور بیش از 300 درصد افزایش یافته و به همین دلیل بخش ملک و املاک به سمت رکود هدایت شده است. در پایتخت قیمت خرید هر متر مربع آپارتمان به طور متوسط به بیش از 11 میلیون تومان رسیده و میزان اجاره بهای درخواستی مالکان بسیار سرسام آور و غیر منطقی شده، به همین دلیل برخی از متقاضیان قادر به تامین نیازهای مالی مالکان نشده و به مناطق جنوبی و حاشیه پایتخت مهاجرت نموده اند.
گروه دیگری از مردم نیز با هدف خانه دار شدن به شهرهای جدید مانند پرند و پردیس نقل مکان نمودند. تسهیلات خرید مسکن هم که تا چند سال گذشته به عنوان یکی از ابزار مهم برای تامین مسکن مورد استفاده قرار می گرفت در سال 97 به دلیل عدم افزایش سقف وام مسکن بدون استفاده ماند و متقاضیان به دلیل عدم پوشش دهی سقف این وام حتی برای تامین 20 درصد از هزینه کل قیمت خرید آپارتمان، از دریافت و استفاده از آن صرف نظر نمودند.
در سال 1397 دولت و مجلس با مشاهده وضعیت پرالتهاب و آشفته بازار مسکن و ارائه پیشنهادهای غیر منطقی و نجومی اجاره بها در این بخش، تصمیم گرفتند تا تسهیلات ویژه ای را به منظور افزایش قدرت مالی مردم و حمایت از متقاضیان ارائه دهند. یکی از طرح های وزارت راه و شهرسازی ارائه تسهیلات اجاره بها به مستاجران برای تامین هزینه رهن مسکن می باشد. این طرح توسط بانک مسکن تدوین شد و پیش نویس آن برای تایید نهایی به بانک مرکزی ارسال شد.

شرایط دریافت تسهیلات اجاره بها به مستاجران :

این بانک دو شیوه را برای اجرای این طرح در نظر گرفته است. راه اندازی صندوق حمایت از مستاجرین به عنوان یکی از راهکارهای اجرای این طرح در بانک مسکن می باشد که بنابر اعلام مدیران بانک مسکن، منابع این صندوق بدون پشتوانه ذخیره مالی دولتی و از محل پس اندازهای مردم تامین خواهد شد و تسهیلات برای پرداخت کامل یا بخشی از مبلغ رهن واحدهای مسکونی به اجاره نشین های واجد شرایط و سپرده گذاران این صندوق پرداخت می شود.
روش دوم که مورد تحقیق و مطالعه کارشناسان اقتصادی نیز قرار گرفت، افتتاح حساب به منظور بهره گیری از امکاناتی مانند دریافت سود سپرده گذاری با هدف توامندسازی مالی برای افزایش توان پرداخت در بازار اجاره مسکن می باشد. بر اساس این پیشنهاد مستاجران با پس انداز مبلغی مشخص در بانک مسکن و دریافت سود، قدرت مالی بیشتری برای پرداخت هزینه رهن و اجاره پیدا خواهند کرد.
منبع: تابناک

 

برچسب ها

دیدگاه شما

captcha