آخرین اخبار
توقف رشد قیمت مسکن و افزایش معاملات

توقف رشد قیمت مسکن و افزایش معاملات

با محو شدن تاثیر قیمت بنزین و کاهش تنش های منطقه ای افزایش قیمت مسکن متوقف شده و همین امر باعث کسادی بازار مسکن شده است.

خانه های خالی مشمول مالیات خواهند شد!

خانه های خالی مشمول مالیات خواهند شد!

یکی از مشکلات کلانشهرها، تعداد زیاد خانه های خالی موجود در آن هاست. به گفته محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، طرح دریافت مالیات از این خانه ها تایید شده و به زودی با کمک سازمان امور مالیاتی، عملی خواهد شد. 

حداقل بودجه برای خرید خانه در تهران چقدر است؟

حداقل بودجه برای خرید خانه در تهران چقدر است؟

در حال حاضر، ارزان ترین قیمت خانه در تهران، به بخش شرقی آن مربوط می شود. آپارتمان های کوچک با متراژ حدود ۳۰ متر در محدوده خواجه نظام، کمترین قیمت را در تهران به خود اختصاص داده اند.

سن بنای واحدهای مشمول وام مسکن افزایش یافت!

سن بنای واحدهای مشمول وام مسکن افزایش یافت!

به گزارش روابط عمومی بانک مسکن، سن بنای واحدهایی که تسهیلات مسکن به آن ها تعلق می گیرد، از ۲۵ سال به ۳۰ سال افزایش پیدا کرد. این امر موجب شده تا تسهیلات پرداخت شده خرید مسکن در ماه گذشته افزایش پیدا کند.

آیا حباب قیمت مسکن ترکیده است؟

آیا حباب قیمت مسکن ترکیده است؟

طبق گفته های حسام عقبائی، نائب رئیس اتحادیه املاک، قیمت مسکن در اکثر نقاط تهران به پایین ترین حد خود رسیده و این نشان دهنده این است که حباب قیمت مسکن ترکیده و قیمت ها به کف رسیده است.

اجاره بهای نجومی آپارتمان های لوکس در تهران!

اجاره بهای نجومی آپارتمان های لوکس در تهران!

با توجه به بالا بودن باور نکردنی برخی اجاره ها، متقاضی این خانه ها آن قدر زیاد است که در مدت زمان کوتاهی معامله می شوند. برای مثال، یک ویلا در شهرک غرب با ۲۰ میلیارد تومان ودیعه و ۵۰ میلیون تومان اجاره ماهیانه، در عرض یک هفته معامله شد.

تایید طرح افزایش تسهیلات مسکن

تایید طرح افزایش تسهیلات مسکن

با توجه به ناکارآمد بودن وام مسکن، یکی از طرح های کارشناسان بازار مسکن، افزایش سقف تسهیلات وام مسکن بود که قدرت خرید مردم به این وسیله افزایش پیدا کند. ابوالقاسم رحیمی انارکی، مدیر عامل بانک مسکن، از تایید این طرح در شورای پول و اعتبار خبر داد.

قیمت مسکن تا سال 99 افزایش پیدا نمی کند

قیمت مسکن تا سال ۹۹ افزایش پیدا نمی کند

با وجود کاهش ۳۰ درصدی قیمت مسکن، هیچ تغییری در وضعیت رکود بازار مشاهده نمی شود و تعداد معاملات مسکن همچنان افزایش پیدا نکرده است. طبق نظر حسام عقبایی، نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور، این روند همچنان ادامه خواهد یافت

روح معماری در ساختمان

تاریخ : 1397/01/21
بازدیدها : 104
روح معماری در ساختمان

روح معماری در ساختمان

همانند سایر هنرها و فنون وتولیدات بشری، معماری علاوه بر کالبد ظاهری خویش واجد جنبه ای اصیل و حقیقی و معنوی نیز هست. که در پاسخ به نیازهای انسانی اعم از معنوی و مادی طراحی و ساخته شده است. به این ترتیب که یک بنا دارای کالبدی است که روح آن تجلی روح فرهنگ و جهان بینی جامعه است. کلمه ی معماری در تفکر ایرانی که مبتنی بر ارتباط انسان و ماوراءالطبیعه بوده است معنایی والاتر و مفهومی معنوی تر از معنای رایج دارد.
مرحوم دهخدا در معنای معماری آورده است: مباشر بنایی و دانای به علم بنایی که به استاد بنا دستورالعمل می دهد،استاد بنایان،مهتد بنایان،بسیار عمارت کننده و آنکه عمارت کند و موجب رونق و تعالی گردد: (دهخدا،1377،ج14،ص21184) این رونق و تعالی به جنبه های مادی منحصر نشده و مشتمل بر جنبه های معنوی حیات نیز می گردد و حتی در ادبیات فارسی لفظ معماری به عدل، انصاف و پرهیزگاری نیز اطلاق شده است. حتی در مورد واژه ی ساختن نیز که امروز (به اشتباه) به عنوان وجه نازل معماری (ساختمان سازی) مطرح است می توان گفت که ساختن، سکنا گزیدن و به سربردن است، زیستن و عمر کردن است، آنهم زیستن در ذیل حقیقت و مصون ماندن از آفات و شرور زمانه. عمران نیز بر حذر ماندن از فساد و خرابی است. عمران آبادانی است، برکنار ماندن از آسیب و گزند است. در امان بودن است.‌ (ریخته گران،1378،ص13) و به این ترتیب جملگی معانی ‍‍‍‍‍معنوی عمران در ساختن مستتر است. به عبارت دیگر عمران همان فرهنگ است.
ابن خلدون عمران را به دو بخش تقسیم می کند، عمران بدوی (مربوط به قبایل) و عمران مدنی (عمران مردم شهر). (ریخته گران،1378،ص14) در تفکرفرهنگ ایرانی از یک سو این اعتقاد وجود دارد که: معماری هنر شکل دادن فضا بر حسب نیازمندی ها و نگاه و تلقی تاریخی آدمی نسبت به عالم و آدم و مبدأ عالم و آدم است و با فرهنگ دینی یا دنیوی انسان ربط پیدا می کند.(مردپور،1377،ص158) به عبارت دیگر کار معماری صورت بخشیدن به مکان است. (ریخته گران،1378،ص9) تحولات و دگرگونی هایی که در معنای معماری رخ داده است تابعی از سیر تحولات فکری تمدن معاصر است که با علم تجربه گرا وتفکر اسیونالیستی مدرن رایج جنبه معنوی و روحانی حیات انسان و اصولا وجه معنوی عالم وجود را انکار می نماید. معماری مدرن (معاصر) آنچنان در چمبره مادیت گرفتار  آمده است که آنچنان در اوایل قرن بیستم به عنوان حادترین و پرشورترین مساله در بین معمارها و شهرسازها مطرح می گردد، در ربط دادن شکل و کارکرد و یا در ارجحیت قائل شدن یکی نسبت به دیگری از این دو خلاص می شود.(فلامکی،1355) گوئیا که هیچ موضوع دیگری مطرح نیست. اگر چه ظاهرا مدرک مدرنیسم در معماری مرده، و مردن او نیز با منفجر نمودن ساختمان بلند‌ (در سال 1972) جشن گرفته شده است، لکن باید توجه داشت که جهان بینی پایه ی مکاتب بعد از آن نیز همان جهان بینی بوده و به این ترتیب همه در طول یکدیگر مطرح هستند و لذا تقابلشان با جهان بینی توحیدی و فرهنگ ناشی از آن امری دائمی است.
 

منبع: «تأثیر معماری و شهر بر ارزش های فرهنگی» از نقی زاده محمد

برچسب ها

دیدگاه شما

captcha