آخرین اخبار
توقف رشد قیمت مسکن و افزایش معاملات

توقف رشد قیمت مسکن و افزایش معاملات

با محو شدن تاثیر قیمت بنزین و کاهش تنش های منطقه ای افزایش قیمت مسکن متوقف شده و همین امر باعث کسادی بازار مسکن شده است.

خانه های خالی مشمول مالیات خواهند شد!

خانه های خالی مشمول مالیات خواهند شد!

یکی از مشکلات کلانشهرها، تعداد زیاد خانه های خالی موجود در آن هاست. به گفته محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، طرح دریافت مالیات از این خانه ها تایید شده و به زودی با کمک سازمان امور مالیاتی، عملی خواهد شد. 

حداقل بودجه برای خرید خانه در تهران چقدر است؟

حداقل بودجه برای خرید خانه در تهران چقدر است؟

در حال حاضر، ارزان ترین قیمت خانه در تهران، به بخش شرقی آن مربوط می شود. آپارتمان های کوچک با متراژ حدود ۳۰ متر در محدوده خواجه نظام، کمترین قیمت را در تهران به خود اختصاص داده اند.

سن بنای واحدهای مشمول وام مسکن افزایش یافت!

سن بنای واحدهای مشمول وام مسکن افزایش یافت!

به گزارش روابط عمومی بانک مسکن، سن بنای واحدهایی که تسهیلات مسکن به آن ها تعلق می گیرد، از ۲۵ سال به ۳۰ سال افزایش پیدا کرد. این امر موجب شده تا تسهیلات پرداخت شده خرید مسکن در ماه گذشته افزایش پیدا کند.

آیا حباب قیمت مسکن ترکیده است؟

آیا حباب قیمت مسکن ترکیده است؟

طبق گفته های حسام عقبائی، نائب رئیس اتحادیه املاک، قیمت مسکن در اکثر نقاط تهران به پایین ترین حد خود رسیده و این نشان دهنده این است که حباب قیمت مسکن ترکیده و قیمت ها به کف رسیده است.

اجاره بهای نجومی آپارتمان های لوکس در تهران!

اجاره بهای نجومی آپارتمان های لوکس در تهران!

با توجه به بالا بودن باور نکردنی برخی اجاره ها، متقاضی این خانه ها آن قدر زیاد است که در مدت زمان کوتاهی معامله می شوند. برای مثال، یک ویلا در شهرک غرب با ۲۰ میلیارد تومان ودیعه و ۵۰ میلیون تومان اجاره ماهیانه، در عرض یک هفته معامله شد.

تایید طرح افزایش تسهیلات مسکن

تایید طرح افزایش تسهیلات مسکن

با توجه به ناکارآمد بودن وام مسکن، یکی از طرح های کارشناسان بازار مسکن، افزایش سقف تسهیلات وام مسکن بود که قدرت خرید مردم به این وسیله افزایش پیدا کند. ابوالقاسم رحیمی انارکی، مدیر عامل بانک مسکن، از تایید این طرح در شورای پول و اعتبار خبر داد.

قیمت مسکن تا سال 99 افزایش پیدا نمی کند

قیمت مسکن تا سال ۹۹ افزایش پیدا نمی کند

با وجود کاهش ۳۰ درصدی قیمت مسکن، هیچ تغییری در وضعیت رکود بازار مشاهده نمی شود و تعداد معاملات مسکن همچنان افزایش پیدا نکرده است. طبق نظر حسام عقبایی، نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور، این روند همچنان ادامه خواهد یافت

نحوه محاسبه کمیسیون و تخفیف های متراژ

تاریخ : 1397/02/01
بازدیدها : 120
نحوه محاسبه کمیسیون و تخفیف های متراژ

نحوه محاسبه کمیسیون و تخفیف های متراژ

یکی از دغدغه های مشتریان بنگاه های املاک نحوه محاسبه حق کمیسیون است. هر ساله تعرفه ای از سوی «اتحادیه مشاورین املاک» تعیین می شود که مشاوران املاک وظیفه دارند مطابق آن، حق کمیسیون خود را دریافت کنند. اما متاسفانه برخی از مشاورین حق الزحمه دریافتی را طبق تعرفه تعیین شده، مطالبه نمی کنند و علاوه بر این نحوه محاسبه را به طرفین معامله و مشتریان توضیح نمی دهند. متعاملین می توانند در صورت مشاهده تخلف در دریافت کمیسیون از سامانه تلفنی 7334 در سراسر کشور گزارش لازم را به صنف اتحادیه مشاوران املاک شهر خود اطلاع دهند.
اکنون نحوه محاسبه کمیسیون بر اساس تعرفه اتحادیه املاک را شرح می دهیم. کمیسیون یا حق الزحمه بنگاه ها مبلغی است که در ازای خدماتی که برای کارشناسی و ارائه اطلاعات مناسب در خصوص ملک و انعقاد قرارداد قانونی دریافت می کنند. اتحادیه املاک نرخ محاسبه کمیسیون را برای "خرید و فروش" و "رهن و اجاره" تعریف کرده است؛ به این صورت که نرخ اتحادیه برای خرید و فروش در معامله تا سقف 500 میلیون تومان، 0.5 درصد ارزش ملک، کمیسیون از طرفین معامله دریافت می شود و برای مبالغی بالاتر از 500 میلیون تومان به این صورت که برای 500 میلیون تومان 0.5 درصد و مازاد بر آن تا سقف ارزش ملک، 0.25 درصد به مبلغ کمیسیون افزوده خواهد شد. مالیات بر ارزش افزوده به حق کمیسیون تعلق می گیرید که بر عهده خریدار و فروشنده است.
برای قراردادهای رهن و اجاره، مبلغ رهن را به اجاره تبدیل کرده و به مبلغ اجاره اضافه می شود؛ بدین صورت که به ازای هر یک میلیون تومان رهن، 30 هزار تومان اجاره محاسبه می شود. سپس 25% (یک چهارم) بعلاوه 9% مالیات بعنوان حق کمیسیون از طرفین معامله به بنگاه پرداخت می شود.
هم اکنون با ذکر مثال مبالغ کمیسیون در اتحادیه و متراژ را با هم مقایسه می کنیم و توضیحات بیشتر در ارتباط با کمیسیون را بیان می کنیم.
برای یک ملک با ارزش 600 میلیون تومان، مبلغ کمیسیون برای هر طرف خریدار و فروشنده مبلغ 500 میلیون تومان در نیم درصد ضرب می شود.   
 
تومان 2,500,000=0.005*500,000,000

و مابقی در 0.25 ضرب شود.
 
تومان 250,000=0.0025*100,000,000
تومان 2,750,000 = 250,000 + 2,500,000
   تومان 2,997,500 = 9% + 2,750,000
 
جمع دو عدد بدست آمده مبلغ 2.750.000 تومان است که در 9% مالیات بر ارزش افزوده ضرب می شود و حاصل آن در نهایت مبلغ 500,997,2 تومان، سهم پرداختی خریدار و فروشنده برای حق کمیسیون ملکی با ارزش 600 میلیون تومان به بنگاه املاک است.
حال اگر ملک فوق با همان ارزش برای "رهن و اجاره" به توافق برسد حق کمیسیون تعیین شده از طرف اتحادیه برای موجر و مستاجر بصورت زیر خواهد بود:
اگر مبلغ رهن این ملک را 300 میلیون تومان در نظر بگیریم برای تبدیل رهن به اجاره مبلغ رهن در 30 ضرب می شود:
تبدیل رهن به اجاره:
تومان 9,000,000=30,000*300
مبلغ اجاره در یک چهارم ضرب می شود.
 
تومان 2,250,000=0.25*9,000,000
   تومان 2,452,500 = 9% + 2,250,000
 
حق کمیسیون در 9% مالیات ضرب و حاصل آن با حق کمیسیون جمع می شود که مبلغ 500,452,2 تومان سهمی است که موجر و مستاجر به بنگاه پرداخت می کنند و همچنین این مبلغ هر ساله برای تمدید رهن و اجاره از طرفین گرفته می شود که این حق الزحمه در سامانه متراژ با 10% تخفیف در قیمت اتحادیه مبلغ 250,207,2 تومان می باشد و برای تمدید سالانه این تخفیف بصورت پلکانی افزایش می یابد، بطوری که تمدید برای سال اول 50%، سال دوم به میزان 60%، و سال سوم به بعد 70% افزایش می یابد.
قابل ذکر است درصورتی که طرفین معامله "خریدار و فروشنده" یا "موجر و مستاجر" بدون کمک مشاورین متراژ به توافق برسند و قرارداد خود را در سامانه صدور قرارداد Metraj.co ثبت کنند، به میزان 40% تخفیف کمیسیون برایشان لحاظ می شود و تخفیف های پلکانی برای تمدید نیز لحاظ می گردد.

برچسب ها

دیدگاه شما

captcha