آخرین اخبار
خلاصه آخرین اخبار خرید و فروش مسکن

خلاصه آخرین اخبار خرید و فروش مسکن

با توجه به تعطیلات هفته گذشته، میزان خرید و فروش مسکن بسیار پایین بود که البته این امری طبیعی است و پیش بینی می شود با پایان تعطیلات، میزان معاملات مسکن نیز افزایش پیدا کند.

آیا کاهش قیمت مسکن برای خروج از رکود کافی است؟

آیا کاهش قیمت مسکن برای خروج از رکود کافی است؟

گزارش ها حاکی از این است که تعداد معاملات مسکن به میزان کمی افزایش یافته است. آیا کاهش قیمت مسکن به معنی خروج بازار مسکن از رکود است؟ در خبر امروز پاسخ خواهیم داد.

برای خرید خانه تا چه زمانی صبر کنیم؟

برای خرید خانه تا چه زمانی صبر کنیم؟

طبق پیش بینی هایی که پیش از این نیز شده بود، کاهش قیمت مسکن تا شب عید ادامه خواهد داشت و به نظر می رسد نیمه دوم زمستان مناسب‌ترین زمان برای خرید خانه باشد.

وضعیت خرید و فروش مسکن در هفته اول آبان

وضعیت خرید و فروش مسکن در هفته اول آبان

میزان خرید و فروش مسکن در هفته اول آبان به شدت کاهش یافته است. علت این میزان کاهش خرید و فروش مسکن را می توان روزهای پایانی ماه صفر و تعطیلات عنوان کرد.

وضعیت بازار مسکن و معاملات مسکن در هفته پایانی مهر

وضعیت بازار مسکن و معاملات مسکن در هفته پایانی مهر

تعداد معاملات مسکن در مهرماه، بحث برانگیزترین موضوع اخبار بازار مسکن بود، چراکه تعداد این معاملات نسبت به ماه گذشته افزایش یافته بود اما همچنان تعداد آن در مقایسه با سال های قبل، خبر از رکود شدید در بازار ملک می داد.

آخرین قیمت اوراق تسه یا همان اوراق تسهیلات مسکن

آخرین قیمت اوراق تسه یا همان اوراق تسهیلات مسکن

آخرین گزارش ها از قیمت اوراق تسه نشان می دهد که اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن که سال گذشته در همین زمان صادر شده بودند، چیزی حدود ۴۱ هزار تومان در بازار بورس معامله می شود.

وضعیت خرید و فروش مسکن بعد از ماه صفر چگونه خواهد بود؟

وضعیت خرید و فروش مسکن بعد از ماه صفر چگونه خواهد بود؟

تعداد معاملات خرید و فروش مسکن طی یک ماه اخیر کمتر از ۳۰۰۰ فقره بوده است که این نشان می دهد معاملات مسکن به پایین ترین حد خود رسیده است. به گفته رئیس اتحادیه مشاوران املاک، خرید و فروش مسکن بعد از پایان ماه صفر افزایش خواهد یافت.

کاهش قیمت مسکن، پاسخی به رکود بازار مسکن

کاهش قیمت مسکن، پاسخی به رکود بازار مسکن

در اخبار اخیر مسکن مدام می شنویم که قیمت مسکن کاهش پیدا کرده است. اما واقعا علت این کاهش قیمت چیست و چرا قیمت مسکن تا ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده است؟ کارشناسان علت اصلی این کاهش قیمت را پایین بودن ظرفیت خرید خریداران عنوان کرده اند.

چالش دریافت مالیات از خانه های خالی

تاریخ : 1397/02/17
بازدیدها : 64
چالش دریافت مالیات از خانه های خالی

چالش دریافت مالیات از خانه های خالی

بازار مسکن و خرید و فروش خانه در پایان سال 1396 و شروع سال جدید با نوساناتی روبه رو بوده است و افزایش قیمت مسکن و هم چنین رشد نرخ ارز و سکه باعث گرانی قیمت املاک شد. هرچند که که در سه ماهه پایانی سال گذشته نیز در برخی از مناطق شهر تهران نرخ هر متر مربع واحد مسکونی تا 45 درصد نیز افزایش یافته بود.
در این مقاله متراژ به بررسی دلایل گرانی مسکن و کاهش رونق معاملات املاک از نگاه کارشناسان و صاحب نظران اقتصادی خواهد پرداخت.

سرمایه گذاری دلالان در بازار مسکن:
یکی از عواملی که باعث رونق بخشی و افزایش نرخ مقطعی در بازار مسکن می شود، هجوم و استقبال دلالان برای خرید و معامله مسکن است. در کشور ما مسکن و خرید ملک به عنوان کالای سرمایه ای شناخته می شود و افراد با نقل و انتقال ملک سعی می کنند تا همانند سپرده  بانکی، خانه ها را خریداری کنند و پس از مدتی و با افزایش نرخ به سود سرشاری دست پیدا کنند و متاسفانه هنوز مسکن در جامعه ما به عنوان یک نیاز مصرفی نهادینه نشده است.
این آسیب در سالیان گذشته در برخی از کشورهای اروپایی نیز مشهود بود که با راهکار اخذ مالیات بر خانه های خالی از سکنه کنترل شد و همین عامل سبب کاهش احتکار خانه توسط دلالان شد. با این حال برخی نیز با این راهکار برای کنترل و رشد بازار مسکن مخالف می باشند و عقیده دارند دلیل اصلی افزایش نرخ مسکن به دلیل نقدینگی بالا است و نقدینگی باعث افزایش خرید و فروش ملک و هدایت پول به سمت بازار مسکن می باشد.
برخی از اقتصاددانان نیز بر این باورند که سازوکار اجرایی برای شناسایی خانه های خالی وجود ندارد و حتی در صورت شناسایی و ثبت خانه های خالی و گرفتن مالیات از مالکان آن ها میزان استقبال دلالان کاهش نخواهد یافت و ملک و املاک از وضعیت کالای سرمایه ای خارج نخواهد شد.
در مجموع می توان گفت که راهکار اجرایی اخذ مالیات از خانه های خالی از سرنشین با چالش ها و آسیب های مختلفی مواجه خواهد شد. شناسایی و ثبت واحدهای مسکونی خالی و تشکیل پرونده برای دریافت مالیات از آن ها علاوه بر متحمل کردن هزینه به دولت ممکن است فساد آور باشد و باعث کاهش رونق بازار مسکن و صنایع وابسته به ساختمان سازی شود.
برنامه ریزی و اجرای مسکن اجتماعی برای اقشار آسیب پذیر و کم درآمد باعث افزایش رونق مسکن و خانه دار شدن مردم خواهد شد و بسته های حمایت دولت در قالب وام های مسکن نیز می تواند میزان قدرت خرید خانه را در جامعه افزایش دهد.

منبع: مهر

برچسب ها

دیدگاه شما

captcha