تخلفات در کمیسیون مشاور املاک

رکسانا معمر
1399/05/21
175
زمان مطالعه: 7 دقیقه
تخلفات در کمیسیون مشاور املاک

حق‌الزحمه مشاورین املاک یکی از مواردی است که در تمام معاملات ملکی پرداخت می‌شود. با توجه به رونق بازار املاک، افزایش فروش و خرید ملک و اجاره خانه، حق‌الزحمه املاک بر اساس مصوبه صنف برای هر معامله بر اساس فاکتورهای خاصی محاسبه می‌شود.

بر اساس قانون تصویب شده، معامله‌هایی که در دفاتر مشاورین املاک انجام شوند، در صورتی که تا سقف ارزش مالی پانصد میلیون تومان باشند، ۰٫۵ درصد از ارزش معامله به عنوان کمیسیون مشاور املاک باید در نظر گرفته شود.
در صورت بالاتر رفتن ارزش معامله، مبلغ اضافه ۰٫۲۵ درصد نیز به مبلغ قبلی افزوده خواهد شد.
در مورد معاملات رهن و اجاره، محاسبه حق کمیسیون بنگاه بر اساس ارزش ملک خواهد بود. در این صورت بنگاه مشاوره املاک، یک چهارم مبلغ اجاره مورد توافق را از طرفین به عنوان حق کمیسیون بنگاه معاملاتی دریافت می‌کند.
در معاملات رهن، بنگاه به ازای هر یک میلیون تومان مبلغ رهن، ۳۰ هزار تومان اجاره در نظر می‌گیرد. بر اساس رقم معادل اجاره، مطابق با فرمول قبلی، کمیسیون مشاور محاسبه می‌شود.
برای اطلاع بیشتر از نحوه محاسبه کمیسیون، مقاله درباره کمیسیون املاک بیشتر بدانید را مطالعه کنید.

مشکلات محاسبه حق کمیسیون املاک

مشکلات محاسبه حق کمیسیون املاک

محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک بر اساس قوانین تصویب‌شده در اتحادیه انجام می‌شود و هر گونه تخلفی از این امر می‌تواند توسط مشاورین املاک و طرفین معامله قابل پیگیری باشد.
از جمله اختلافاتی که در معاملات پیش می‌آید این است که بنگاه ادعا دارد، ارزش ملک چیزی بیشتر از رقم معامله شده است و به این صورت درخواست مبلغ بالاتری برای حق کمیسیون بنگاه در نظر می‌گیرد. در صورت بروز چنین مواردی طرفین معامله باید بدانند که ملزم به پرداخت هزینه‌ای بیش از مبلغ تصویب‌شده از طرف اتحادیه نخواهند بود.
بی‌اطلاعی افراد از نحوه محاسبه مبلغ حق کمیسیون املاک باعث بروز چنین مشکلاتی می‌شود. اما اگر طرفین معامله نیز آگاهی کامل از نحوه محاسبه حق کمیسیون بنگاه را داشته باشند، به طور قطع تخطی از قوانین صادرشده برای هیچ کس امکان‌پذیر نخواهد بود.
یکی دیگر از موارد، پرداخت نکردن حق کمیسیون بنگاه است. گاهی پیش می‌آید که افراد به شیوه‌های مختلفی ملک خود را اجاره می‌دهند یا می‌فروشند و تنها برای ثبت قرارداد به بنگاه املاک مراجعه می‌کنند. تفاوتی ندارد که مشتری را بنگاه برای معامله پیدا کند، یا فروشنده به صورت شخصی با فرد خریدار آشنا شود. در صورت انجام معامله، هزینه حق‌الزحمه مشاورین املاک باید پرداخت شود.
برای ثبت قرارداد رسمی با 65 درصد کمیسیون ارزان‌تر کلیک کنید.
حق کمیسیون بنگاه حق عرفی و قانونی و صنفی است و همه طرفین قرارداد ملزم هستند بلافاصله پس از امضای عقد قرارداد به صورت نقد پرداخت کنند.

در این‌باره بیشتر بخوانید: محاسبه کمیسیون املاک هنگام خرید خانه

تخلفات در حق کمیسیون بنگاه

تخلفات در حق کمیسیون بنگاه

اتحادیه مشاورین املاک و بنگاه‌های معاملات ملکی، بر اساس قانون صادرشده از طرف اتحادیه صنف، موظف هستند نحوه محاسبه حق کمیسیون بنگاه را در دفتر خود نصب کنند تا مشتریان با آگاهی کامل اقدام به پرداخت مبلغ کمیسیون مشاورین املاک کنند.
اما با توجه به رشد دفاتر املاک نظارت درستی بر این امر از طرف اتحادیه صنف انجام نمی‌شود و همین موضوع باعث بروز تخلفات در نحوه محاسبه و پرداخت حق کمیسیون بنگاه می‌شود.
دفاتر املاکی که بدون مجوز صادر شده از طرف اتحادیه اقدام به انجام معاملات کنند، به جزای نقدی و حبس محکوم خواهند شد.
پیش از انجام هر گونه معامله، از داشتن مجوز‌های لازم بنگاه اطمینان حاصل کنید.
گرفتن مبالغ اضافی از طرف بنگاه به عنوان شیرینی یا عیدی کارمندان نیز جزو تخلفات است.
هیچ فردی، اعم از خریدار یا فروشنده موظف به پرداخت هزینه‌ای مازاد بر حق‌الزحمه بنگاه معاملاتی که بر حسب معامله و ارزش ملک تعیین‌شده، نیستند.
صدور قبض رسید توسط بنگاه معاملات ملکی امری ضروری است، اما بسیاری از مشاورین املاک از ارائه رسید به مشتریان پرهیز می‌کنند. این مورد بر اساس قانون اتحادیه مشاورین املاک تخلف محسوب می‌شود.
مشاورین املاک در ازای دریافت حق کمیسیون بنگاه ملزم به ارائه رسید به مشتری هستند. همان‌طور که گفته شد در معاملات اجاره، ذکر مبلغ حق کمیسیون بنگاه در اجاره‌نامه الزامی است.
اتحادیه مشاورین املاک تمام فرم‌های مربوط به محاسبه حق‌ کمیسیون بنگاه را در اختیار تمام بنگاه‌ها و مشاورین املاک قرار داده و مشاورین املاک بر اساس قانون نظام صنفی ملزم به نصب این فرم هستند. اتحادیه به صورت منظم به بنگاه‌ها سرکشی می‌کند تا تخلفی از طرف بنگاه صورت نگیرد.
به منظور سهولت در رسیدگی به تخلف‌های بنگاه‌های مشاورین املاک، سامانه تلفنی ۷۳۳۴ نیز در سراسر کشور آماده دریافت شکایت‌های مشتریان است.

اتحادیه صنف بنگاه‌های معاملات ملکی و حق کمیسیون

اتحادیه صنف بنگاه‌های معاملات ملکی و حق کمیسیون

لازم به ذکر است که اتحادیه صنف بنگاه‌های معاملات ملکی در هر شهری موظف به ارائه فرم‌های مربوط به محاسبه حق کمیسیون بنگاه است. همچنین این اتحادیه موظف است تا سرکشی‌های لازم در خصوص داشتن مدارک معتبر و نحوه محاسبه حق‌الزحمه املاک در بنگاه‌ را به صورت منظم انجام دهد تا هیچ تخلفی در این موارد صورت نگیرد.
مشاورین املاک هر شهر ملزم به رعایت دستورالعمل محاسبه کمیسیون معامله در شهر خود هستند و مشتریان در صورت مشاهده تخلف در دریافت کمیسیون مشاورین املاک، می‌توانند به اتحادیه مشاورین املاک شهر خود مراجعه کنند.
نرخ حق کمیسیون بنگاه در شهر تهران بر اساس فرمول ذکرشده محاسبه می‌شود، اما در سایر شهرهای کشور سایت اتحادیه مشاورین املاک آن شهر نحوه محاسبه حق‌الزحمه مشاورین املاک را اطلاع‌رسانی می‌کند.

دیدگاه شما

دیدگاه شما بعد از تایید نمایش داده خواهد شد.